Cezaevinin ihmali sonucunda ölen Yazar Murat Saat defnedildi..

Bandırma Cezaevinde kalp krizi geçiren ve ambulans yerine ring aracıyla götürülürken araçta kalbi duran yazar Murat Saat, Samsun'da toprağa verildi.
Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu yazar Murat Saat, 13 Aralık’ta geçirdiği kalp krizi sonucu ring aracıyla kaldırıldığı hastanede 15 günlük yaşam mücadelesinin ardından yaşamını yitirmişti. Saat’in cenazesi ilk önce otopsi işlemleri için Bursa Adli Tıp Morguna götürüldü ve ardından memleketinde toprağa verildi. Saat’in cenazesi Samsun’un Havza İlçesi’ne bağlı büyüdüğü mahalle olan Boyalıcı Mahallesi’ne getirildi ve Cuma namazı ardından mahalle mezarlığında toprağa verildi.

GEÇ MÜDAHALE EDİLDİ

Saat ile aynı cezaevinde kalan Ertan Tan isimli tutuklunun gönderdiği mektupta, Saat’in kalp krizi geçirdiğini ve cezaevi yönetimi tarafından geç müdahale ettiğini aktardı. Tan, kalp krizi geçiren Saat’in ambulans yerine ring aracıyla hastane götürüldüğü sırada kalbi durduğunu ardından müdahale sonrası tekrar atmaya başladığı yazmıştı.


ÖYKÜ KİTABI VAR

Murat Saat 1974 doğumlu ve 22 yaşındayken, 1996 yılında Devrimci Halk Partisi davasından müebbet hapse mahkum edildi. 21 yıldır cezaevinde olan Saat, iki yıl önce tutulduğu Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Cezaevinde öyküler kaleme alan Saat’in  “Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım mısın?” adlı kitabı 2014 Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği Öykü Ödülü’ne layık görülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ