Akbelen’de ağaç katliamına karşı nöbet bayramda da sürüyor

Muğla-Milas'ta bulunan ve maden sahası yapılmak istenen Akbelen Ormanı’nda ağaç kıyımına karşı bölge halkının başlattığı nöbet eylemi, Kurban Bayramı’nda da devam ediyor.

Muğla Milas’ta bulunan Akbelen Orman’ındaki ağaç kıyımına karşı direnen bölge halkı, bayramda da nöbete devam ediyor.
Nöbet eylemine destek ziyaretleri her geçen gün artarken, yurttaşlar direnişlerinin ağaç kesimi tamamen duruncaya kadar süreceğini belirtti. Bayramın ilk günü Akbelen Orman’ında kahvaltı yapan yurttaşlar, ziyaretçilerle bayramlaştı.

NE OLMUŞTU?

740 dönümlük Akbelen Ormanı’nın kesilmemesi için aylardır ormanda nöbet tutan İkizköylüler, ormanın YK Enerji A.Ş,’ye, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verildiğini öğrenmişti. Milas’taki termik santrale kömür temin etmek için maden sahası yapılmak istenen ormanda, ekolojik dengenin ve geçim kaynaklarının yok edilmesini istemeyen doğa savunucuları, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğüne karşı dava açmıştı.

HUKUKİ SÜREÇ SÜRERKEN AĞAÇ KESİMİ DEVAM ETTİ

Mahkeme, idarenin savunmasını aldıktan sonra, ormanda bilirkişi incelemesi yapılmasına karar vermişti. Ancak hukuki süreç devam ederken, ormanda ısrarla kesim yapılmasına tepkili olan yöre halkı, OGM yetkilileri hakkında da geçtiğimiz günlerde ‘görevi kötüye kullanma’ gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ