‘Kur düşer’ diye beklemişlerdi: İthalatçının malları gümrükte yığıldı!

ABD ile 'Brunson' krizinin ardından yaşanan gerginlik sonucunda, dolar/TL kurunda yaşanan artış ithalatçıyı vurdu. İthalatçı artan maliyetler nedeniyle mallarını gümrükte beklemeye aldı, son bir haftada antrepolar doldu taştı.
Yurtdışından malı dövizle alıp iç pazarda Türk Lirası ile satış yapan ithalatçı firmalar, ‘kur düşer’ beklentisi ile malları beklemeye alınca antrepolarda da sıkıntılar başladı. Sektörün önde gelen temsilcilerinden Asbir Antrepo ve Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Başboğa, “Ne yazık ki gümrükte neredeyse işlem yapan yok. Çoğu firma dolar ya da Euro ile alıp TL ile satıyor. Bu nedenle kur yükseldikçe maliyetleri de artıyor” dedi.


‘GERÇEK ETKİYİ EYLÜLDEN SONRA GÖRECEĞİZ’

İthalatçının ya zam ya da zararına satış yapmak zorunda kalacağını dile getiren Başboğa, “Kurda bu şekilde oynaklık olursa ve bu düzeyden aşağı inmezse zamlar yakın demektir. İhracatta ithalata dayalı Türkiye’de bu durum piyasaya negatif bir etki yapacak. Şu anda Avrupa’daki fabrikalar tatilde olduğu için pek hissetmeyebiliriz, ama eylül ayından sonra gerçek etkiyi görmüş oluruz sanıyorum” dedi.

‘İTHALATÇININ MALİYETİ ARTTI’

Hursan Antrepo Genel Müdürü Bayram Durademir de konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kurdaki bu hızlı yükseliş nedeniyle ithalatçının hem girdi maliyeti arttı hem de stok maliyetleri artıyor. Son dönemdeki ekonomik gelişmeler iç pazarda satışları yavaşlattı. İthalatçı bu nedenle yurtdışından eskisi kadar mal getirmiyor. Bazıları kur düşer diye bekliyor, ancak bazı firmalar ise getirdiği malı iç pazarda satamadığı için antrepoda bekletiyor.”

Firmaların çoğu bir yandan ürün ithalatını yavaşlatırken diğer yandan iç pazarda tahsilat endişesiyle satışı azalttı. Bazı büyük firmaların düşük miktarlardaki satışlara bile sıcak bakmadığı belirtiliyor. Birçok firma sadece nakitle satış yapıyor. Firmaların şu anda alacaklarını tahsil etmeye odaklandığı, satışı ikinci plana aldığı ifade ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ