Doğalgaza yüzde 21,99 zam

TÜİK verilerine göre son 1 yılda doğalgaz, elektrik, odun, soba ve soba malzemesi fiyatları arttı, kömür fiyatları geriledi. İstanbul gibi büyükşehirlerde ise kömür kullanımı çok düşük.
TÜİK verilerine göre son bir yılda doğalgaz, elektrik, odun, soba ve soba malzemeleri zamlandı. Kömür fiyatlarında ise düşüş gözlendi.

Sözcü’den Barış Özkan’ın haberine göre TÜİK’in Aralık 2018 ila Aralık 2019 verileri, bir yıllık sürede doğalgaz fiyatlarının yüzde 21.99 oranında zamlandığını ortaya koydu. Doğalgaza Temmuz ve Ağustos aylarında iki defa yüzde 14.9 oranında zam gelmişti.

ODUN ARTTI KÖMÜR AZALDI


Isınmak için odun ve kömür kullananları ise bir iyi bir de kötü haber bekliyor. Yine TÜİK verilerine göre 1 ton odunun fiyatı Aralık 2019’da 2018’in aynı ayına göre yüzde 8.76 arttı. Ancak kömür fiyatlarında düşüş yaşandı. Buna göre 1 ton kömürün fiyatı aynı dönemde yüzde 3.11 geriledi.

ELEKTRİK FİYATI ZAMLANDI

Kışın elektrik sobasını tercih edenler için de iyi haber yok. Elektrik fiyatları da doğalgaz ve odun fiyatları gibi zamlandı. TÜİK verilerine göre Aralık 2018 ila Aralık 2019 arasında elektriğe yüzde 18.92 zam geldi.

SOBA YAKMAK ARTIK DAHA ZOR

Kışın satışlarında artış gözlenen soba ve soba malzemelerinin fiyatları da aynı dönem aralığında yükseldi. Soba fiyatlarında yüzde 15.05’lik artış yaşanırken, soba malzemelerinin fiyatı yüzde 7.92 oranında zamlandı.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİ DOĞALGAZ

İstanbul’da odun ve kömür satışı yapan Ahmet Güven satışların eskiye nazaran düştüğünü, bunun da en önemli sebebinin doğalgaz olduğunu söyledi. Soba yakan kişilerin sayısında azalma olduğunu belirten Güven, satışların normal seviyede olduğunu belirtti. TÜİK verisinin aksine kömür fiyatlarında bir gerileme yaşanmadığını söyleyen Güven, odun satışlarının da bekledikleri seviyede seyrettiğini ifade etti.

ODUNA TALEP KÖMÜRE GÖRE DAHA AZ

Küçükçekmece bölgesinde odun ve kömür satışı yapan Mesut Özcan da satışların normal seviyede sürdüğünü belirtti. Özcan insanların doğalgaz ya da elektrikli soba kullanmaları nedeniyle satışların eskiye nazaran çok düşük olduğunu söyledi. Odun satışlarının kömür satışlarına göre daha da düşük olduğunu belirten Özcan, düşük talebe bağlı kömür fiyatlarında az da olsa bir gerileme yaşandığını aktardı.

İLAÇ FİYATLARINA YÜZDE 46.25 ZAM

Havaların soğumasıyla hastalık riski de artıyor. Ve bu senaryoda hem sağlığınızdan hem de paranızdan oluyorsunuz. Çünkü TÜİK verilerine göre Aralık 2018 ve Aralık 2019 döneminde ilaç fiyatları da yüzde 46.25 zamlanmış durumda.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ