Hollanda Büyükelçisi görevine dönüyor

Yapılan son dakika açıklamasına göre Hollanda'nın Türkiye Büyükelçisi yarın göreve başlayacak.
CNN Türk’ten Sena Alkan’ın haberine göre, Marjanne de Kwaasteniet bu gece Türkiye’ye geliyor. Marjanne de Kwaasteniet, yarın resmi olarak göreve başlayacak.

Türkiye ve Hollanda arasında, 16 Nisan 2017’de yapılan referandum öncesinden kriz yaşanmıştı. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, 11 Nisan 2017’de Hollanda’da seçmenlerle bir araya gelmesine izin verilmemişti. Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’na gitmek isteyen Kaya, Hollanda polisi tarafından engellenmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının Hollanda’ya inmesine de izin verilmemişti.


Gelişmelerin ardından Türkiye, izinde olan Hollanda Büyükelçisi’nin geri dönmemesini istemişti. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler maslahatgüzar seviyesinde sürüyordu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz 31 Ağustos’ta, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile görüşmüştü. Avusturya’da yapılan görüşmede ilişkilerin normalleştirilmesine ve karşılıklı olarak büyükelçi atanmasına karar verilmişti. Sonrasında Şaban Dişli, Lahey Büyükelçisi olarak atanmıştı. 

PORTAKAL  BUÇAKLAMIŞLARDI

AKP Gençlik Kolları üyeleri, İzmit’te Antikkapı Restoran’da yapılacak toplantı öncesi Hollanda’yı protesto etti. 'Faşist Hollanda' ve 'Faşist Rutte' pankartı açan grup, portakal sıkıp suyunu içmişti.,


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ