ABD’deki ‘Azil Soruşturması’ raporu açıklandı: Trump makamını kötüye kullandı

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu, Başkan Donald Trump hakkında yürütülen azil soruşturmasına ilişkin raporunu açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trump’ın başı ‘Azil Soruşturması’ nedeniyle dertte. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu tarafından açıklanan raporda “Trump’ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığını duyurması için Ukrayna’ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin somut kanıtlar var” denildi.

ABD kamuoyunun öncelikli gündemi olan ‘Azil Soruşturması’ kapsamında İstihbarat Komisyonu geçten haftalarda hem kapalı kapılar ardında hem de kamuya açık oturumlarda ifade veren isimleri dinledi. Komisyon tanıkların bu ifadelerine dayanarak 300 sayfalık bir rapor hazırladı.


Raporda, Başkan Trump’a yönelik iki ayrı kategoride suçlama yöneltildi. Suçlamaların ilki, Trump’ın Ukrayna’ya askeri yardımı ve Beyaz Saray görüşmesini, 2020 seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların kamuoyuna açıklanması şartına bağladığı yönünde yer alıyor.

Komisyon tarafından yürütülen soruşturmaya Trump’ın Kongre’de ifade vermeleri için celp gönderilen tanıklara “bu celpleri dikkate almamaları” talimatı vererek soruşturmayı engellediği yönünde de ikinci bir suçlama da yöneltildi.

Raporda yer alan bulguların “Trump’ın başka ülkelerin ABD seçimine müdahalesini talep ettiği, ulusal güvenliğe zarar verdiği ve Kongre’nin görevinin engellenmesi amacıyla benzersiz bir çalışma yürütülmesi” talimatını verdiğine dair resmi suçlamaların temelini oluşturması bekleniyor.

“TANIKLARA GÖZDAĞI VERMEK FEDERAL BİR SUÇ”

Raporda, “Trump’ın görevini kötüye kullanmasının münferit bir olay olmadığı ve bunun naif bir başkanın eseri olmadığı gerçeği bizi hayrete düşürdü” ifadesi kullanıldı. “Başkan Trump Kongre’de ifade veren isimleri açıkça hedef almış ve korkutmuştur. Tanıklara gözdağı verilmesi federal bir suçtur” denildi.

Raporda “Donald Trump, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi’nin yürüttüğü azil soruşturmasını tamamen engellemeyi amaçlayan ilk Başkan oldu” ifadesi kullanıldı.

Yine raporda “görevi kötüye kullanma” suçlaması kapsamında, Başkan Trump’ın yolsuzlukla mücadeleye yönelik çabalarıyla bilinen ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch’i görevden aldığı, Başkan’ın söz konusu planını kendi seçtiği isimlerin uygulamaya başladığı belirtildi. Trump’ın şahsi avukatı Rudy Giuliani, ABD’nin AB Büyükelçisi David Sondland, ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği’nde görevli maslahatgüzar David Volker, Enerji Bakanı Rick Perry’nin isimleri bu bağlamda rapora girdi. Başkan’a yakın bu isimlerin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski üzerindeki baskıyı arttırdığı ve Ukrayna ile çirkin bir pazarlığa girdikleri savunuldu.

“12 YETKİLİ İFADE VERMEYİ REDDETTİ”

Başkan Trump’ın talimatı doğrultusunda Trump yönetiminden toplam 12 yetkilinin azil soruşturması bağlamında ifade vermeyi reddettiği ve bunların 10’unun onaylı celp çıkarılmasına rağmen ifade vermediği belirtildi. Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili Mick Mulvaney, eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Enerji Bakanı Rick Perry, Dışişleri Bakanlığı hukukçularından Ulrich Brechbuhl, Ulusal Güvenlik Konseyi hukuk danışmanlarından John Eisenberg ve Michael Ellis bu isimler arasında sayıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ