‘Kurulan yeni partiler Erdoğan’ı çok rahatsız ediyor’

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Davutoğlu'nun Gelecek Partisi ile Babacan'ın dün programını açıkladığı DEVA Partisi'ne yönelik olarak, "Bu gelişmeler Erdoğan’ı çok rahatsız ediyor. Kabul etmese de çok rahatsız ediyor" değerlendirmesini yaptı.
Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP’den kopuşları “temizleniyoruz, güçleniyoruz” izahının inandırıcı olmadığını belirterek, “Hatta Erdoğan’ın kendi tabanından kopuşlar oldukça Bahçeli’ye daha da mecbur kalması gibi bir durum da var, bu gelişmeler herhalde en çok Bahçeli’yi memnun ediyordur” diye yazdı. Yetkin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:


‘TEMİZLENİYORUZ, GÜÇLENİYORUZ’ İZAHI GERÇEKÇİ DEĞİL 

“Bu gelişmeler Erdoğan’ı çok rahatsız ediyor. Kabul etmese de çok rahatsız ediyor. Babacan, DEVA kuruluşunu ilan ettiği sıralarda bir AK Parti toplantısında konuşan Erdoğan’ın “Yeni diye ortaya sürülen her oluşum sadece AK Partiye olan ihtiyacı teyit ediyor, onun dışında bir işe yaramıyor” demesi dahi rahatsızlığının derecesini gösteriyor. Şöyle düşünmek lazım: Bundan çok değil dört yıl önce Davutoğlu Başbakan, Babacan ekonomiden sorumlu bakandı. Erdoğan’ın bu kopuşları ‘temizleniyoruz, güçleniyoruz’ diye izahı inandırıcı olamıyor o nedenle. Hatta Erdoğan’ın kendi tabanından kopuşlar oldukça Bahçeli’ye daha da mecbur kalması gibi bir durum da var; bu gelişmeler herhalde en çok Bahçeli’yi memnun ediyordur.

Çoğu kişinin konuşmaya korktuğu bir dönemde Babacan’ın parti kurması o nedenle de önemlidir. Nitekim Babacan konuşmasında ‘korku siyasetinden yorulduk’ vurgusunu yaptı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ