Dilipak: İş adamları ortalıktan kaybolacaktır, Erdoğan'ı da harcarlar

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, seçim öncesi ve sonrası yaptığı yorumlarla dikkat çekmeye devam ediyor.
"Belediyelerle geldiniz belediyelerle gidersiniz" uyarısının ardından bu kez de "İktidara yakın merkezden ve yerel yönetimlerden iş alan, kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyen bir takım 'tuzu kuru' iş adamları yavaş yavaş ortalıktan kaybolmaya başlayacaklardır" görüşünü dile getiriyor ve ekliyor:

"Bu işler hep böyledir: Ayaktaysan elini öperler ya da alkışlarlar. Oturdun mu, ya da sarsıldın mı saldırıya uğrarsın, düştün mü vururlar. Tabi bunlar kara gün dostu değilse. Kara gün dostları acı söylüyor diye uzaklaştırılmış, dışlanmışsa, o zaman yapacak fazla bir şey yok."

"Seçimin sonuçları büyük ölçüde belli oldu. Belli olmayan birkaç il ya da ilçede bugünlerde belli olacak" diyen Dilipak, "Sonuçta 1. parti yine AK Parti. CHP daha az zarar edince bayram yapıyor. HDP çözülmüş. İyi Parti buharlaşmış. Durum bu" yorumunu yapıyor.


Aslında seçim sürecinde birçok gelişmenin AKP lehine olduğunu savunan yazar, ekonomide de ciddi bir dalgalanma olmamasına rağmen kaybedilmesini şöyle açıklıyor:

"Seçime doğru giderken, hep yapılanlar ve yapılacak olanlardan söz edildi ama halkın kafasındaki ‘suali mukadderler'e net bir cevap verilmedi. Aday profili düşüktü. Beklentilerin çok altındaydı. Bunlar milletin kalbine değil, sinirine dokundular. Bütün bunları yazdık ama gidişat değişmedi. Birçok teşkilatta, samimi bir şekilde işe sarılmadı. ‘Eli ayağı boş değil, tuttuğu iş değil' bir şekilde, dostlar alışverişte görsün kabilinden bir kampanya yürütüldü. Söylenti kargaşanın ikiz kardeşidir. Sosyal medyada dolaşan söylentilerin derin bir tahrip gücü var. Ve seçimden sonra da bu söylentiler artarak devam ediyor. Bu seçimde STK'lar, cemaat yapıları, kanaat önderleri ve medya buharlaştı. Etkin bir rol üslenemediler ve inanılır, ciddi bir danışma ve rehberlik yapmaktan uzaktılar."

"Milletle inatlaşılmaz" diyen Dilipak, "Sonuçta siyaset vekâlet müessesesidir. Siyaset varlık ve meşruiyetini milletin iradesinden alır. Eğer mesaj alındı ise, parti teşkilatının da, bürokrasinin de bakanların da önemli ölçüde yenilenmesi gerek" çağrısı yapıyor.

Dilipak'a göre "bu iş sonuna kadar Erdoğan'ın karizması ile götürülemez. O da harcanır."

Yeni siyasi oluşumların yeniden gündeme geleceğini söyleyen Dilipak, "Baksanıza bu sonuçlardan sonra Perinçek'in de görüşleri değişti. Eğer kriz derinleşecek olursa AK Partiden de gidenler olacaktır.. AK Parti ve CHP tabanından milletvekillerinin katılımını hedefleyen yeni siyasi oluşumlar yeniden gündeme gelecektir. Olmaz olmaz demeyin, olmaz olmaz" ifadesini kullanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ