Hakan Fidan Davutoğlu’nun, Hulusi Akar Gül’ün partisinde yer alacak iddiası

Abdullah Gül – Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı iddia edilen, iki yeni partide yer alacak isimlerin şekillenmeye başladığı ileri sürüldü.


İddiaya göre Davutoğlu’nun ekibinde Hakan Fidan, Babacan’ın ekibinde ise Hulusi Akar, Nihat Ergün ve Sadullah Ergin yer alacak. İbrahim Kalın ve Beşir Atalay ise her iki ekiple de temasta.

Ankara kulislerinde yeni parti iddiaları daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Ahval’de yer alan habere göre, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun organize etmeye çalıştıkları yeni partiler gün geçtikçe daha çok somutlaşıyor.


GÜL’ÜN GARANTİCİLİĞİ, DAVUTOĞLU’NUN HIRSI

İki partinin çekişmesinde Gül’ün “garanticiliği” bir yandan Davutoğlu’nun “hırsı” ise öbür yandan öne çıkıyor. Kaynakların aktardığına göre kurulması planlanan iki partinin etrafında yer alan isimler ve gruplar yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

MALATYA GRUBU, ANADOLU PLATFORMU

Ertan Aydınlar, Malatya Grubu, Anadolu Platformu, Eski SETA ekibi, Taha Özhan, Yeni Şafak çevresi (İbrahim Karagül hariç), Şehir Üniversitesi, Hakan Fidan, Karar Gazetesi çevresi, İHH, Mazlum Der, Haksöz, Özgür Der gibi yapılardan birçok isim Ahmet Davutoğlu’nu yakından takip ediyor ve temaslarını sürdürüyor. İslami cemaatler, üniversitedeki bazı akademisyenler, tarikatlar ve dernekler yine Davutoğlu’nun ilgi gösterdiği alanların başında geliyor.

HULUSİ AKAR GÜL’ÜN EKİBİ İLE TEMASTA

İbrahim Kalın, Beşir Atalay gibi isimler ise şimdilik iki partiyle de temaslarını sürdürerek hareket ediyor. Abdullah Gül ve Ali Babacan ile teması olanlar arasında ise Gül’ün Kayseri ekibi, Hulusi Akar, Sadullah Ergin, Nihat Ergün gibi isimlerin olduğu öne sürülüyor. Ancak İstanbul başta olmak üzere birçok şehrin ticaret ve sanayi odalarındaki etkili isimler de Gül’ü takip ediyor.

İŞADAMLARI GÜL’ÜN PARTİSİNİ DESTEKLİYOR

İş adamlarının önemli bir kısmının Gül’ün oluşumuna destek vereceği iddialar arasında. Gül’ün ilişki kurduğu bir diğer kitle ise kendi bölgelerinde ağırlığı olan eski milletvekilleri ve kanaat önderleri. Kaynakların aktardığına göre Davutoğlu’nun siyaseti daha çok AKP tabanına yönelik olacak. Ancak Gül-Babacan ikilisi merkez sağda bir yer tutmaya yönelik adımlar atacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ