Ciddi istihbarat zaafı var

Selahattin Demirtaş cezaevinden yazdığı mektupla Reina saldırısını yorumladı.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yılbaşı gecesi Ortaköy'de 37'si yabancı uyruklu 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını Edirne Cezaevi'nden yazdığı mektupla kınadı.

Tutuklu muhalefet lideri Selahattin Demirtaş, basın kuruluşlarına gönderdiği mektubunda, "İstanbul'da yeni yılın ilk saatlerinde, farklı ülkelerden 39 kişinin yaşamını yitirdiği insanlık düşmanı saldırıyı lanetliyorum. Bu durum ülkemizin kaderi değildir, olmamalıdır" dedi.

Mektubunda, "Bu saldırı sonrasında bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, ciddi bir istihbarat zaafı vardır. Toplumun güvenliğini sağlama sorumluluğu tümüyle siyasi iktidardadır. Hükümet, özgürlük ve güvenlik dengesini büyük bir hassasiyetle gözetmelidir" ifadelerine yer veren Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaşadığımız bu felaketlerden çıkışın yolu, 78 milyonu bir kişinin veya milliyetçi bir yapının etrafında toplanmaya mahkûm kılmak değil, demokratik birlik ruhu etrafında bir arada eşit ve ortak yaşamı inşa etmektir. Hiçbir etnik, inançsal, kültürel, siyasi çevrenin kendisini dışında görmeyeceği ve hissetmeyeceği toplumsal koşulları yaratmak, birleştirici, çoğulcu bir dil kullanmak en büyük güvenlik tedbiridir."


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım'da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında Diyarbakır'daki evinde gözaltına alınmıştı. Demirtaş ve HDP'nin diğer Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, 5 Kasım'da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ