"Çekinme yahu diktatörüm de"

"Türkiye ‘Ben de bu savaşta bir yer alayım' diyor ama sokulmuyor. Türkiye artık Ortadoğu'nun bekçisi, tamponu olmaktan çıktı"
Enver Aysever'in RS FM'de sunduğu ‘Oyuna Devam' programına telefonla bağlanan Prof. Dr. Yalçın Küçük, gündeme ilişkin soruları cevaplandı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre Yalçın Küçük Ortadoğu'da yeni düzenin çoktan kurulduğunu söyledi:

‘TÜRKİYE ORTADOĞU'NUN BEKÇİSİ OLMAKTAN ÇIKTI'


Donald Trump'ın ABD başkanlık seçimlerini kazanmasıyla Ortadoğu ve özellikle Suriye'de nelerin değişeceğine dair değerlendirmelerde bulunan Yalçın Küçük, "Ortadoğu'da yeni dengeler, yeni sistemler çoktan kuruldu. Bir defa 1978'den beri Rusya, sıcak denizlere ve Suriye'ye inmek istiyordu. 1916'daki Sykes Picot ilişkisiyle bunlar kesildi. Şu anda yepyeni bir durum var. Bizim çocukluğumuzda söylendiği gibi ‘Ayı sıcak sulara indi'. Artık orada üssü, gemisi var. Tarih değiştirecek bir şey bu, yeni bir Ortadoğu oluşuyor. İkincisi, Musul'u Amerika'yla birlikte almayı düşünüyorlar. 1916'da bir Ortadoğu yaratıldı, Suudi Arabistan'la, öbürüyle beraber. Bunun için de 1921'de görüş değişti, Türkiye tampon oldu. Bu Ortadoğu'nun tamponuydu. Şu anda hem tampon gidiyor, hem de bütün sistem. Görüyorsunuz, şu anda Ortadoğu'da bir savaş var ve Türkiye de ‘Ben de bu savaşta bir yer alayım' diyor ama sokulmuyor. Türkiye artık Ortadoğu'nun bekçisi, tamponu olmaktan çıktı" ifadelerini kullandı.

Mevcut duruma bakılırsa Trump'ın NATO'yla arasına biraz mesafe koyacağını söyleyen Yalçın Küçük, "Ortada büyük bir telaş var. NATO bitiyor mu? Çünkü Rusya ile ABD dost olursa NATO çöplüğe atılır. Kimse NATO için masraf yapmaz" diye konuştu.  

'ÇEKİNME YAHU, DİKTATÖRÜM DE'

Başkanlık sistemi tartışmalarına da dahil olan Yalçın Küçük, "Başkanlık sistemi olmaz. Sırf Erdoğan istiyor diye olmaz" diye konuştu.

Küçük şunları kaydetti:

"Bütün dünyada başkanlık sistemleri varsa çift meclis vardır. Çift meclis yoksa başkanlık sistemi yoktur. Çok kuvvetli bir Anayasa Mahkemesi yoksa başkanlık sistemi yoktur. Ona başkanlık sistemi denmez, diktatorya denir. Diğer kurumları güçlendirmeden başkanlık dersen diktatör olursun. Kimse kimseyi kandırmasın. Tayyip Bey biraz çekiniyor. Çekinme yahu, diktatörüm de."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ