Erdoğan’dan ‘talimat’: 10 büyükelçiyi ‘istenmeyen adam’ ilan edeceksiniz

Eklenme tarihi :
Erdoğan’dan ‘talimat’: 10 büyükelçiyi ‘istenmeyen adam’ ilan edeceksiniz
Erdoğan, Osman Kavala için 'derhal serbest bırakın' çağrısında bulunan 10 ülkenin büyükelçileri hakkında "'10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz' dedim" ifadelerini kullandı.


ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda büyükelçileri, 2017 yılından beri İstanbul Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı doğrultusunda ‘derhal serbest bırakılması’ çağrısında bulunmuştu.

10 büyükelçi adına yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri ve iç hukukuyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”


ERDOĞAN: BÜYÜKELÇİLERİ İSTENMEYEN ADAM İLAN EDECEKSİNİZ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işadamı Osman Kavala’nın ‘derhal serbest bırakılması’ çağrısında bulunan 10 ülkenin büyükelçileri hakkında “Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Öbür tarafta yatıp kalkıyorlar, Kavala Kavala. Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye! Burası zannettiğiniz gibi kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye burası. Burada kalkıp da Dışişleri’ne gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. ‘Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz’ dedim. Zira, bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.”

‘YASİN BÖRÜ’YÜ ÖLDÜREN SELO DEĞİL MİYDİ?’

Erdoğan, şöyle devam etti: “Sırf bizi engellemek için terör örgütleriyle birlikte de yan yürürler, darbecilerin yanında da dururlar. Bunlar terörist Selo (HDP’nin eş genel başkanı Selahattin Demirtaş) ile beraber oldular. Bunlarda ar yok. Bunlar Yasin Börü’yü öldüren Selo değil miydi? Oradaki vatandaşları sokağa döken Selo değil miydi? Kalktılar, onu içeriden nasıl çıkarırız bunun gayreti içindeler. Yargı ne diyorsa o! Çıkaramayacaksınız.”

Erdoğan, “Selo’nun eşi (Başak Demitaş) TV programına çıkıyor. ‘Çocuklarımla masumane oturuyorum’ diyor. Senin çocukların masumane de toprak altındaki günahsız vatandaşlarımızın geride bıraktıkları yavruları, Yasin Börü’nün ailesi ne? Onlar masum değil mi? Onlar şu anda anneleri ile beraber masumane yaşıyorlar. Onları nereye koyacaksın. Sen anasın da, Yasin’in anası ana değil mi?” ifadelerini kullandı.


 
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ