Yunanistan’da ‘cezaevi gibi’ kamp açılıyor, mülteciler kaygılı

Eklenme tarihi :
Yunanistan’da ‘cezaevi gibi’ kamp açılıyor, mülteciler kaygılı
Yunanistan'ın Sisam adasına inşa edilen ve 'cezaevi kadar gözlem altında tutulan' kampa X-ray tarama cihazları, güvenlik kameraları ve manyetik kapılar yerleştirildi.


Yunanistan’ın Sisam adasında bugün açılacak olan kapalı mülteci kampı tartışmaları da beraberinde getirdi. İnsan hakları örgütleri yeni tip kampları ‘cezalandırma politikası’ olarak değerlendiriyor ve tepki gösteriyor.

euronews’un aktardığına göre, Sisam adasına inşa edilen ve ‘cezaevi kadar gözlem altında tutulan’ kampa X-ray tarama cihazları, güvenlik kameraları ve manyetik kapılar yerleştirildi. Gece boyunca kapıların kilitli kalacağı kampa giriş-çıkışlar için de elektronik çipler kullanılacak.


Adanın merkezinde kalan 600 kadar göçmen, hafta başından itibaren 5 kilometre uzaklıktaki yeni merkeze tahliye edilecek.

BENZER KAMPLARDAN 4 TANE DAHA İNŞA EDİLECEK

İleryoz, Midilli, İstanköy ve Sakız adalarına 4 tane daha inşa edilecek olan kamplara ilişkin göçmenler de kaygılı. Avrupa Birliği, sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı bu 5 mülteci kampının kurulması için Atina’ya 276 milyon euro destek sözü verdi.

Atina, yeni kapalı merkezlerde kesintisiz su, tuvalet, banyo, özel alan gibi imkanların Avrupa Birliği standartlarını karşılayacağını ileri sürüyor.


Yunanistan’ın Midilli adasındaki mülteci kampı

UNCHR TEMSİLCİSİ: ONLAR YARDIMA MUHTAÇ

Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de olduğu çok sayıda dernek, kamp sakinlerinin kapalı bir mekanda tutulup hareketlerinin kısıtlanması, cezaevi uygulamalarına benzetiliyor.

“Mültecileri caydırmaya ve kısıtlamaya odaklı” politikaların ruhsal sağlığı olumsuz etkilediğini vurgulayan 45 kurum ve dernek, geçen hafta AB ve Yunan hükümetini ‘kapalı kamp’ planlarından vazgeçmeye çağırdı.

Benzer bir endişe Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) yetkililerinden de geldi.

UNHCR temsilcisi Mireille Girard, “sığınma başvurusu yapanlar korumaya muhtaç. Onlar suçlu ya da topluma risk teşkil eden değil yardıma muhtaç insanlar” uyarısında bulunmuştu.
BENZER HABERLER
DÜNYA HABERLERİ