Ukrayna'dan Türk şirkete 'çelik yelek' davası

Eklenme tarihi :
Ukrayna'dan Türk şirkete 'çelik yelek' davası
Ukrayna devletinin 28 Mart’ta verdiği sipariş için Türk şirketin hesabına 16 milyon euro gönderdiği ancak 30 bin çelik yeleğin gönderilmediği iddia edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın Türkiye’den 30 bin adet çelik yelek almak için 14 Mart’ta imzaladığı anlaşmaya uyulmadığı için Türk şirkete dava açıldığı belirtildi.

OdaTV'den Can Özçelik'in haberine göre, Ukrayna devleti 28 Mart’ta da verdiği çelik yelek siparişi için iş insanın savunma sanayi şirketinin Türkiye’deki banka hesabına 16 milyon euro gönderdi. Türk şirketinin ödemeyi aldıktan sonra 5 gün içinde çelik yelekleri Ukrayna’ya teslim etmesi gerekiyordu. Ancak Ukrayna’ya 30 bin çelik yelek gönderilmedi.


16 NİSAN'DA FESİH

Ukrayna Savunma Bakanlığı 12 Nisan tarihine kadar Türk firmasıyla yazışmalar yaparak sözleşmenin gereğinin yapılmasını istedi.

Yazışmalardan olumlu yanıt alamayan Ukrayna devleti sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etti. Ukrayna Savunma Bakanlığı, 16 Nisan’da da fesih ihbarı yaparak ödediği 16 milyon Euro’yu faiziyle birlikte geri istedi.

Tüm girişimlerinde başarısız olan Ukrayna devleti olayı mahkemeye taşıdı. Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’deki avukatı Candaş Gürol, İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesine dava açtı.

UKRAYNA TAHKİM MAHKEMESİ KARAR VERDİ

Avukat Candaş Gürol, dava dilekçesinde, Türk şirketinin parasını almasına rağmen sözleşmeye konu çelik yelekleri teslim etmediğini söyledi. Dilekçesine yapılan yazışmaları da ekleyen Avukat Candaş Gürol, “Ukrayna Savunma Bakanlığı yoğun şekilde çabalamasına rağmen hiçbir dönüş alamayınca, sözleşmeye istinaden Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası Ticari Tahkim Mahkemesi’ne başvurmuştur. Söz konusu yargılama sonucunda davalıdan sözleşme bedeli olan 16 milyon Euro’yu faiziyle almasına hükmedilmiştir” dedi. Avukat Candaş Gürol dilekçesinde, şirket sahibinin 5 şirketine “ihtiyati haciz” konulmasını istedi.
BENZER HABERLER
DÜNYA HABERLERİ