​Yeni Cem Yılmaz 'çıkartamadılar', masaya oturuyorlar

Film yapımcıları ile sinema salonu işletmecileri arasındaki bilet krizinde her gün yeni bir gelişme yaşanıyor.


Yılmaz Erdoğan’ın yeni filmi Organize İşler 2'yi vizyona sokmama kararı ile ortaya çıkan Mars Grubu ile yapımcılar arasındaki sorun çözülemeyince Şahan Gökbakar, UIP ile anlaşma imzalamış, ardından Cem Yılmaz da aynı şirket ile el sıkışmıştı.

Bu gelişmeler üzerine, ilk kez Mars Grubu ile yapımcılar ortak bir payda bulmaya çalışmak için bir araya gelecek.


Web Tekno’da yer alan habere göre Mars Cinema Group ve film yapımcıları arasındaki görüşme, 23 Ocak Çarşamba günü gerçekleşecek. Buna göre toplantının en önemli gündem konusu ise yapımcıların haberi olmadan satılan 7 milyon kampanyalı biletin gelir dağılımı olacak.

Gelinen noktada, toplantıda Mars Grup ile sinemacılar anlaşma sağlayabilirse, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı, Karakomik Filmler ve 'Recep İvedik 6'nın vizyon tarihi de açıklığa kavuşmuş olacak.

Olaya müdahil olan hükümet de Meclis’te geçtiğimiz hafta "Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu" teklifini  karara bağlayarak, promosyonlu sinema bileti uygulamasına son vermişti.

Türk sinema sektöründe yıllık hasılat 900 milyon liraya yaklaştı. Türkiye'deki 2 bin 939 sinema salonunun 905'inin sahibi ise Mars Grubu. Yapımcılar, bilet hasılatından kendilerine düşen payın yıllardır artmadığını, bunun sürdürülemez olduğunu savunarak kendilerine düşen beş liralık payın, sekiz liraya çıkarılmasını talep ediyor.

Son olarak konunun en kısa sürede çözüleceğine inandığını söyleyen Yılmaz Erdoğan, "Benim gönlümden geçen bizim anlaşmamız ve işimizi yapmamız için illa bizi yasanın zorlamasına gerek yok ama olmuyorsa beklenebilir" demişti.

Öte yandan sinemadaki bu anlaşmazlığın ekonomik kaybı da büyük oldu. Sinema sektörünün 10 günlük kaybı 20 milyon TL. Son yedi yılın en düşük 10 günlük izleyici sayısı 2019'da gerçekleşti.

2019’da bir önceki yıla oranla izleyici kaybı 1 milyon 423 bin 928 kişi olurken hasılat kaybı 19 milyon 887 bin 836 TL oldu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ