"Özel tiyatrolar çöküyor"

Özel tiyatroların sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlayan Tiyatro Kooperatifi yaptığı basın açıklamasında alınan son yasak kararlarının özel tiyatroları çöküşe götüreceğini belirtti.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıha Meclisi’nin aldığı karar uyarınca İstanbul’daki tüm sahne faaliyetleri durduruluyor. Bu karardan en çok gösterimlerini açık alana taşımaya hazırlanan özel tiyatrolar etkilenecek. Tiyatro Kooperatifi, açıklamasında mart ayından beri kapalı tutulan özel tiyatroların zaten 6 aydır iş yapamadığını, binlerce kişinin aylardır işsiz kaldığını dile getirdi.

YASAKLAR SON UMUDU DA KIRDI


Geçici önlemleri yetersiz bulan Kooperatif’e göre açık hava sahnelerini oe engelleyen son yasak kararı ise tiyatrocuların sın umutlarını da tüketti. Tiyatronun kına gecesi vb. etkinliklerle aynı kefeye konmasının yaralayıcı olduğunu dile getiren Tiyatro Kooperatifi’nin açıklaması şöyle:

“Seyircimizin, oyuncularımızın ve emekçilerimizin sağlığı bizler için her şeyden önemli. Bu süreçte yapılan uygulamalarda bu hassasiyetimiz açıkça görülmektedir. Lakin Temmuz ayı itibarıyla, kontrollü serbestlik kapsamında Sağlık Bakanlığı’nca belirtilen tüm tedbir koşullarına uyulmasına rağmen; yayınlanan genelgeyle yasaklanan düğün, kına gecesi, nişan, nikah, sünnet düğünü vb. eğlencelere, “tiyatro” etkinliklerinin de salt eğlence olarak görülüp dâhil edilmesi bizleri derinden yaralamıştır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ