Türkiye Tribünali 3. Gün! Bugünkü Program - CANLI YAYIN

Türkiye Tribunali halk mahkemesi üçüncü gününde Cenevre’de devam ediyor. 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 15’e kadar duruşma devam edecek ve Cuma günü mahkeme heyeti saat 17.00’de kararını açıklayacak. Bugünkü oturumda ise önemli isimler konuşacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin eski başkanı başkanlığında 6 hakimden oluşan mahkeme heyeti yargılamayı gerçekleştiriyor. Duruşma öncesinde işkence, adam kaçırma, basın özgürlüğü, adalete erişim, suç işleyen kamu görevlilerinin ceza almaması ve insanlığa karşı suç başlığı altında toplam 6 raporu hazırlayan raportörler ile toplam 15 tanık mahkeme tarafından dinleniyor. 

Bugün (22 Eylül 2021 Çarşamba) Türk yetkililere suçlamaları açıklamaları ve kendilerini savunmaları için 30 Dakika ayırıldı. Bu sürede cevap vermek isteyen olursa mahkemenin kapısı açık olacak. Sabah oturumunda Dr. Emre Turkut tarafından “Türkiye'de Cezasızlık” raporunun sunumu yapılırken eşi işkenceyle öldürülen öğretmen Gökhan Açıkkollu'nun eşi Tülay Açıkkollu, yaşadıklarını mahkeme heyetine anlatacak, soruları cevaplayacak.


Öğleden sonra ise Diyarbakır'da polis kurşunuyla ölen Kemal Kurkut'un ağabeyi Ercan Kurkut ve modacı Barbaros Şansal tanık kürsüsüne gelecek. Son olaraksa raportör Luca Perilli tarafından “Türkiye'de Yargı Bağımsızlığı ve Adalete Erişim” raporunun sunumu gerçekleşecek.

CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ