THK Kayyum Heyeti Başkanı Aşçı: Düğüne gittim, hakkınızı helal edin

Türkiye'nin birçok noktasında orman yangınları sürerken, THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın "düğüne gittim" sözleri büyük tepki çekti.


Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün'ün THK'yı aradığını fakat hiçbir yöneticiye ulaşılamadığını açıklaması üzerine Aşçı, düğüne gittiğini belirterek "Arayanlar hakkını helal etsin" dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, uçak kiralamak için Türk Hava Kurumu’nu (THK) aradı. Gürün, kendisine “Şu anda hiçbir yöneticiye ulaşamayız” cevabın verildiğini açıklaması üzerine THK tepkilerin odağına yerleşti. Tepkiler üzerine THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, CNN Türk canlı yayınına bağlandı.


Aşçı, düğüne gittiğini belirterek, “Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğundan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek durumunda kaldım” dedi. Aşçı’nın sözleri sosyal medyadan büyük tepkiye yol açtı.

“Arayanlar hakkını helal etsin” diyen Aşçı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da kendisini aradığını belirterek Kılıçdaroğlu’ndan da özür diledi.

T24’ün haberine göre de CHP’li belediyelerin Türk Hava Kurumu’nun kullanılmayan uçaklarını kiralaması formülü üzerinde durduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun “Türk Hava Kurumu kullanmıyor, gerekirse belediyeler kiralar kullanır” diyerek THK’yı aradığı, ancak geri dönüş alamadığı belirtildi.

’15:30’DAN SONRA BURADA KİMSE KALMIYOR’

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, kayyum yönetimindeki THK’yi uçak kiralamak için aradığını, ancak çıkan görevliden ‘Burada kimse yok. Herkes saat 15.30’da çıktı. Yarın sabah arayın’ cevabını aldığını açıklamıştı.

Halk TV canlı yayınına bağlanan Gürün, şunları kaydetmişti

“O kadar kötü şeyler oluyor ki her yerde yangın haberleri almaya başladık. Üç helikopter görevlendirildi. Hava kararınca görevlerini yapamaz hale geldiler ama onlar yeterli değil. Yangın uçaklarının çok daha etkili olduğunu biliyoruz. Bodrum’daki yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. Bu yangınların hepsi orman içi yangını, hava karardığında yukarıdan orman yangınına müdahale etkili olmuyor.”

Gürün, Türk Hava Kurumu’nu bir yetkiliyle görüşmek için aradıklarını “Yarın sabah görüşebilirsiniz. 15.30’dan sonra burada kimse kalmıyor” cevabını aldığını söylemişti.

‘KİŞİSEL HIRSLAR YÜZÜNDEN HANGARLARDA’

Bu arada eski Türk Hava Kurumu yöneticisi Bayram Duman da orman yangınlarının yaşandığı sırada THK’nın uçaklarının bekletildiğini söylemişti.

Duman, şunları kaydetmişti: “Bizim uçaklarımız kişisel hırslar yüzünden hangarlardan çıkarılmıyor oysa bu yangınları biz bir saatte söndürürdük.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ