Bakan Pakdemirli: Turizm tesisi yapılacaksa şartları bellidir, ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur

Yangınlarla ilgili açıklama yapan Bekir Pakdemirli, orman yangınlarının otel işletmeleri çıkarıldığı iddiasına tepki göstererek, “Turizmle ilgili tesis yapılacaksa bunun şekli ve şartları bellidir. Ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur." dedi
Türkiye’nin dört bir yanındaki orman yangınlarıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımı ile koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Pakdemirli, 57 yangının kontrol altına alındığını söyledi.

“Aktif olan tüm yangınlarda (yangınların kontrol altına alınması ve söndürülmesi) iyiye doğru bir gidiş var” diyen Bakan Pakdemirli, “3 uçak, 9 İHA, insansız helikopter, 1 su tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 bin personelle yangınla mücadele ediyoruz” dedi.

Çıkan yangınlardan 57’sinin kontrol altına alındığını kaydeden Pakdemirli, “Marmaris’teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor, denize doğru ilerleyen bir yangın var” dedi.


‘TURİZM TESİSİ YAPILACAKSA ŞARTLARI BELLİ’

Yangınların çıkış sebeplerine ilişkin iddialarına sorulduğu bakan Bekir Pakdemirli, “Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor. Önemli bulgulara rastlandığında açıklama yapılır” yanıtını verdi.

Turizm bölgelerindeki yangınlar sonrası söz konusu alanların imara açılarak otel yapıldığına dair eleştirilerin hatırlatıldığı Pakdemirli, “Turizmle ilgili tesis yapılacaksa bunun şekil ve şartları bellidir. Ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur. Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim” diyerek tepki gösterdi.

HASAR TESPİTİ YAPILAN VATANDAŞLARA ÖDEMELER BAŞLIYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yangında zarar gören vatandaşlara kısmi ödemelerin başlayacağını kaydederek, “Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemelerini yarından itibaren başlatıyoruz. Ziraat Bankası cumartesi günü bu amaçla açık olacak” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, yangından zarar gören vatandaşların Bağkur, SGK, Ziraat, Tarım Kredi ve TARSİM borçları ile kredi borçlarının ertelenmesi yönünde çalışma yapıldığını kaydetti.

THK İLE SORUNUMUZ YOK

Pakdemirli, THK uçaklarıyla ilgili soruya, “Burada devletin tüm kurumları var. Maalesef bu konuyu istismar etmeye çalışıp uçaklar üzerinden bir şey söyleyebilir miyiz diyorlar. Coğrafyaya göre uçak değil de helikopterin daha iyi olduğu kararı alınmış. Bizim THK ile sorunumuz yok. Bu uçaklarla ilgili problem var. Bu uçak, uçabilecek kapasitede değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil. Hâlâ antikacı dükkanı gibi 1960’lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklama yapılıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ