“Suriye’de yağma” iddialarına Hande Fırat cevap verdi: Deli saçması

Gazeteci Serdar Akinan’ın “Suriye’de yağma” iddialarına dair Hürriyet gazetesinin Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile eşi Murat Özvardar’dan açıklama geldi.


Fırat, “Gerçekleri değiştiremezsiniz. Benim hiçbir şeyden korkum yok.” derken, eşi Özvardar “Bu deli saçması iddia kendini dezenformasyonun şehvetine kaptırmış bir gazetecinin hezeyanından ibarettir.” dedi.

Gazeteci Serdar Akinan, isim vermeden Ankara temsilcisi bir kadın gazetecinin eşinin Suriye’de fabrikaları yağmaladığını iddia etmişti. Akinan, bir belgesel çekimi için bulunduğu Suriye’de edindiği bilgileri aktarırken, ülkedeki sanayi tesislerinin ve zeytinyağının yağmalandığına ilişkin çarpıcı ayrıntıları dile getirdi.


SERDAR AKİNAN: ÇON ÜNLÜ BİR GAZETECİNİN EŞİ FABRİKAYI YAĞMALAMIŞ

Akinan, KRT’de katıldığı programda şunları söyledi: “İnanamayacağınız isimler Suriye’nin yağmalanmasında, çok ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor. Fabrikayı yağmalamış. Gidiyorsun, çok üst düzey bir, çok üst düzey bir adamın oğlu, PKK’nın kontrol ettiği… (Araya girilip hangi gazeteci olduğu soruluyor) Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye’nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya… Bir sanayi bölgesi, insanlığa karşı suçlarda yargılanacak boyutta.”

Akinan, “Bir ülkenin bir sanayi tesisini, ya İzmit bölgesini yağmalıyorsun… Suriye’nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu bölge yağmalandı. Sökülüp fabrikalar getirildi. Bu operasyonu yapan firmanın sahibinden bahsediyorum. Bunun Ankara’daki ilişkileri kim? Bunun eşi, gazeteci hanımefendi kimlerle ne kadar ilişki içinde?” sorularını yöneltmişti.

HANDE FIRAT VE MURAT ÖZVARDAR’DAN AÇIKLAMA

Gazeteci Hande Fırat ve Murat Özvardar iddialara cevap verdi. Şahsi Twitter hesabında açıklama yapan Hande Fırat, “Bu deli saçması iddia kendini dezenformasyonun şehvetine kaptırmış bir gazetecinin hezeyanından ibarettir.” dedi.

Fırat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Bir meslektaşımın ‘Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye’nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya…’ iddiası ile sosyal medyada hakaret, yeni iddialar, değişik suçlamalarla karşı karşıya kaldım. Bir de haklı olarak açıklama isteyen bir kesim var.”

“Üzülerek takip ettiğim bu gelişmeler ışığında; 1997 yılından beri gazetecilik yapmaktayım.” diyen Fırat, “Başka herhangi bir işim olmadı. İş insanı bir babanın kızıyım. Fransız kolejinde okudum. Maddi sıkıntı çekmedim. Beni bilen bilir. Akçeli işlerle, tuhaf ilişkilerle beni yan yana getirme çabaları sonuç vermez.” değerlendirmesinde bulundu.

HANDE FIRAT: BENİM HİÇBİR ŞEYDEN KORKUM YOK

“Eşim bir iş insanıdır. Ailesinden beri gelen kapsamlı iş birikimiyle benimle evlenmeden önce de iş insanıydı, şimdi de iş insanı.” diyen Fırat, “Benimle evlenene kadar yaklaşık 35 yıl yürüttüğü işlerinde nasıl bana ihtiyaç duymadıysa, evlendikten sonra da ihtiyaç duymadı.” dedi.

Fırat şöyle devam etti: “Buradan prim yapmaya kalkanlara da bunu bir senaryo gibi yansıtmaya çalışan yarası olanlara da sadece şunu söylüyorum ‘Gerçekleri değiştiremezsiniz. Benim hiçbir şeyden korkum yok.”

Murat Özvardar ise şu ifadeleri kullandı: “Serdar Akinan isimli şahıs katıldığı TV programında Suriye’nin Türkiye tarafından yağmalandığını, fabrikaların sökülüp getirildiğini, insanlığa karşı suç işlendiğini, yağmalamadaki şirket sahibinin ise Ankara temsilcisi bir kadın gazetecinin eşi olduğunu iddia etmiştir.”

MURAT ÖZVARDAR: BU ŞAHISLA YARGI ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIM

“Gönül rahatlığı ile söylemek isterim ki; bu güne kadar Suriye’den ya da başka bir ülkeden bir fabrika ya da başka bir bina tesis vb söküp Türkiye’ye ya da herhangi bir ülkeye taşımadım.” diyen Özvardar, “Eş üzerinden tanımlama yapmış olması da hem ahlaksızlık hem de operasyon gazeteciliği. Bu deli saçması iddia kendini dezenformasyonun şehvetine kaptırmış bir gazetecinin hezeyanından ibarettir.” dedi.

Özvardar, “Absürt iddiasını renklendirmek için iftira atmaktan çekinmeyen bu şahısla yargı önünde hesaplaşacak olmakla birlikte müfteriyi öncelikle siz değerli kamuoyunun vicdanına havale ediyorum.” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ