Lahey’de ‘Orhan İnandı’ açıklaması: Kaşıkçı vakası olmasın, harekete geçin

Lahey Adalet Divanı önünde bir grup eğitimci Orhan İnandı’nın Kırgızistan'da kaçırılmasını protesto etti.

14 gündür Kırgızistan Bişkek Türk Büyükelçiliğinde tutulduğu iddia edilen eğitimci Orhan İnandı’nın keyfi alıkonulmasına tepkiler sürüyor.

Lahey Adalet Divanı önünde bir araya gelen KHK’lı öğretmenler, eğitimci Orhan İnandı’nın elçilikte alıkonulması skandalını Türkçe, Hollandaca ve Kırgızca basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştı.


KHK’lı eğitimciler adına yapılan açıklamada, “15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’deki Erdoğan rejimi muhaliflere, özellikle Hizmet Hareketi mensuplarına karşı, Erdoğan’ın kendi deyimi ile ‘cadı avı’ başlatmıştır. 2016’dan bugüne yaklaşık 20 ülkeden 95 Hizmet Hareketi mensubu tamamen illegal yöntemlerle, uluslararası anlaşmalar, kanunlar hiçe sayılarak bulundukları ülkelerden Türkiye’ye kaçırılmış, çeşitli işkence metotlarıyla sorgulanmış ve sonunda da hapse atılmıştır. Son iki hadisede Kenya’dan bir öğretmen kaçırılmış, işkence ile ifadesi alınmış ve sonunda tutuklanmıştır.” denildi.

Orhan İnandı'nın 31 Mayıs'ta kaçırıldığına dikkat çekilen açıklamada, “İnandı’nın Türk Büyükelçilik binasında olduğuna dair hem Erdoğan rejimine yakın basında hem Kırgız medyasında haberler çıkmıştır. 26 yıldır Kırgızistan’da yaşayan, hem Türkiye hem Kırgızistan vatandaşı olan Orhan İnandı’nın ivedilikle bulunması için başta Kırgız devleti olmak üzere tüm uluslararası kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunuyoruz. 2018 Ekim ayında İstanbul’da yaşanan Cemal Kaşıkçı vakası tüm dünyanın gözünün önünde cereyan etmiştir. Benzeri bir vakanın Orhan İnandı’nın başına gelmemesi için bir an önce hareket geçilmelidir.” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ