Korkmaz’ın Kingston bağlantısını Varlık Fonu Başkanı Ermut yapmış

Şu an Varlık Fonu Başkanı olarak görev yapan Kartal İmam Hatip çıkışlı Salim Arda Ermut’un, SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ı ABD’li “yatırımcılar” olarak Kingston’larla bağlantısını sağladığı ortaya çıktı.


Korkmaz, Ermut için, “Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın başındaki çocuk, bizle beraber, alavere dalavere ona gidiyoruz konuşuyoruz, ona gidiyoruz konuşuyoruz” demiş.

Hakkında kara para aklama suçlamasıyla yakalama kararı bulunan ve ABD’nin isteğiyle Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye getirdiği kara parayı nasıl akladığıyla ilgili detaylar bir bir ortaya çıkıyor.


Dönemin Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı, şimdi Varlık Fonu Başkanı Salim Arda Ermut’un Korkmaz’ın ABD’li “yatırımcılar” Jacob O. Kingston ve İsaiah E. Kingston’larla arasında aracı olduğu, İngilizce bilmeyen Korkmaz’a yardımcı olduğu ve sonrasında ise “Türkiye’ye büyük yatırım” diye reklam yaptığı ortaya çıktı.

“BİR KERE BİZİ ÇEVİRMEDİ, HER SEFERİNDE BAKIN”

Bu durumu açıklayan isim ise bizzat Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisi. 13 Ekim 2016 tarihinde Bloomberg TV’de Sami Altınkaya’nın sunduğu “Çıkış Yolu” programına konuk olan Sezgin Baran Korkmaz, “Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndaki Arda” diye bahsettiği Salim Arda Ermut’la iligli şunları söylüyor:

“Burada öncelikle Başbakanlık Yatırım Ajansı’na çok büyük teşekkür ediyorum. Haklarını helal etsinler. Çünkü oranın başında olan Arda diye bir beyefendi, bize orada, ben İngilizce filan bilmiyorum, Amerika’da yatırımcıları bulurken Arda’nın kolunu yapışıp ‘Abi gel senden rica ediyorum bunlarla sen bir konuş’ dediğimizde bir kere bizi çevirmedi. Her seferinde bakın, önemli faktör bu.”

“BİZLE BERABER, ALAVERE DALAVERE ONA GİDİYORUZ KONUŞUYORUZ”

“7 Haziran seçimlerinden sonra, 1 Kasım’a kadar biz adam bulamadık. Amerikalı’yı götürüp gösterecek, iş yapacağız, Amerikalı gelmiş bakın, hiçbir bürokrat bir yere imza atmıyor. ‘Ya biz ne olacağını bilmiyoruz’ falan. Herkes korkak, korktuğu halde, o Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın başındaki çocuk, bizle beraber, alavere dalavere ona gidiyoruz konuşuyoruz, ona gidiyoruz konuşuyoruz. Biz 15 Temmuz’dan sonra 950 milyon dolar Türkiye’ye para getirdik.

“TÜRKİYE’YE BÜYÜK YATIRIM” DİYE PAZARLADI

Dönemin Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Salim Arda Ermut, Sezgin Baran Korkmaz’ı, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’ye büyük yatırımcıları getiren isim olarak tanıttı. 10 Eylül 2016 tarihli iktidara yakın meydanın neredeyse tamamına yansıyan bir haberin başlığı “Tanklara inat 950 milyon dolar” başlığını taşıyordu. Haberde, “15 Temmuz gecesi ‘FETÖ’ darbe girişimi sırasında İstanbul’da bulunan ABD’li Washakie Yenilenebilir Enerji Grup’un yatırımlardan sorumlu üst yöneticisi, şirketin yatırım kararını değiştirmeyerek Türkiye’ye yapılacak 950 milyon dolarlık yatırım için imza attı” ifadelerine yer verildi. Korkmaz’la birlikte kameraların karşısına geçen Ermut, ABD’li “yatırımcıların” Türkiye’ye ilgisinin devam edeceğini de “müjdeledi.”

KARTAL İMAM HATİP’TEN VARLIK FONU’NUN BAŞINA

Salim Arda Ermut, Türkiye’de son dönemde “yükselmenin” önemli bir ölçüsü olarak kabul edilen Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun. Ermut, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da aynı liseden sınıf arkadaşı olarak biliniyor. Ermut, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 2004 yılında mezun oldu ve 2005 yılında İstanbul’da Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak kariyerine başladı.

Kariyerine Başbakanlık bünyesinde kurulan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda devam eden Salim Arda Ermut, 2007 yılında burada Uzman Yardımcısı olarak görev alırken, kurum içinde tüm ara pozisyonlarda görev almasının ardından önce Daire Başkanlığı görevine, 2015 yılında da Başkanlığa atandı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinde Yatırım Ofisinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde konumlandırılması çalışmalarını yürüttü ve 2018 yılında Ofis Başkanlığına getirildi. Arda Ermut Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı görevini Şubat 2020 yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu’na bıraktı.

ÜÇ MAAŞLI

Salim Arda Ermut, Varlık Fonu’nun dışında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği de yapıyor. Haziran 2019’da Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Ermut, THY İcra Kurulu’nda da üç üyeden biri olarak görev yapıyor. Ermut’un Varlık Fonu ve TÜPRAŞ’tan aldığı toplam maaşın 67 bin lira olduğu basına yansırken, TYH’den ne kadar aldığı ise bilinmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ