Gazeteci Türfent'e gönderilen 'Aşağı bak' ifadesinin geçtiği mektup sakıncalı bulundu

Gazeteci Nedim Türfent'e gönderilen mektup ve ekindeki Gazete Duvar Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz'un yazısı, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nce sakıncalı bulundu.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Proje Koordinatörü Aslı Ece Koçak, 2016’da tutuklanan ve aleyhinde tanıklık yapan 13 kişiden 12’sinin “işkence altında ifade verdik” beyanına rağmen örgüt üyeliği suçundan 8 yıl 9 ay hapse mahkûm edilen gazeteci Nedim Türfent’e gönderdiği mektupta hem cezaevi koşullarını sordu hem de Türkiye gündemindeki gelişmeleri aktardı.

MLSA'nın internet sitesinde yer alan habere göre Boğaziçi protestoları sırasında bir polisin büyük tepki çeken “Aşağı bak” ifadesinin anlatıldığı mektup Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi yönetimi tarafından 'sakıncalı' bulundu. Cezaevi yönetimi, aynı mektubun ekinde yer alan, Gazete Duvar Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz’un Türfent’in “Türk’ün gücünü göreceksiniz” haberi ile “Aşağı bak” görüntüleri arasındaki paralelliği anlattığı yazısını da sakıncalı buldu. Türfent, karara itiraz etti.


Koçak, Türfent’e iletilmeyen mektubunun ilgili bölümünde şunları yazdı:

“Takip etmişsindir, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım atandıktan sonra burada büyük bir öğrenci hareketi başladı. Bu eylemliliğin ilk günlerinde hukuksuz bir şekilde kampüse alınan polis memurlarından biri, bir öğrenciye ‘Aşağı bak, aşağı bak’ demişti. Bu olay üzerine ‘Aşağı bakmayacağız’ sözü etrafında dayanışma örüldü, herkes sosyal medyada bu sözü paylaşmaya başladı. Bu olayın ardından Ali Topuz, Duvar’daki köşesinde bu olayı senin “Türk’ün gücünü göreceksiniz” video-haberin ile karşılaştırarak yazdı. 2 Şubat 2021 tarihli, ‘Aşağı bak komutunun kısa tarihi’ başlıklı bu yazıyı mektuba ek olarak gönderiyorum. Ağustos 2015’te yaşanan bu olay ile bugün geldiğimiz nokta arasında böyle organik bir bağ kurmak, Hakkari’deki yurttaşa yapılan zulüm ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencisine yapılan zulmü paralel düşünmek çok mühim.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ