Engin Altay'dan Atatürk Havalimanı tepkisi: "Arap dostlarına vaha mı yapmak istiyor Tayyip Bey?"

Atatürk Havalimanı'nda iş makineleri çalışmaya başladı. Siyasete, yerel yönetime ve 16 milyon İstanbulluya sorulmadan bu kararın alınmasının üç sebebi olabileceğini söyleyen CHP'li Engin Altay "Arap dostlarına vaha mı yapmak istiyor Tayyip Bey"? dedi

Meclis Genel Kurulu’nda ‘millet bahçesi’ yapılmak üzere pistlerinin kırılmasına başlanan Atatürk Havalimanı gündem oldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Atatürk Havalimanı’na ilişkin “İstanbul’un ortasına, Arap dostlarına bir vaha mı yapmak istiyor Tayyip Bey? Araplara özel, İstanbul’un göbeğinde, yeşili bol, çok özel bir yerleşke mi kurmak istiyor” dedi. Atatürk Havalimanı’nın yıkılmasının üç sebebi olabileceğini söyleyen Altay, şunları kaydetti:

‘BİR TAHRİK SÜRECİ UMUYOR OLABİLİR’ 


“Dünyanın ilk 10 havalimanıydı, 1912’de kurulmuştu ve buldozerler, ekskavatörler girdi. Neye göre yapıldı bu iş? İstanbul’a soruldu mu? Yeşilköy Atatürk Havalimanı… Siyasete, yerel yönetime ve 16 milyon İstanbulluya sorulmadan bu kararın alınmasının üç sebebi olabilir. Birincisi, buradan bir tahrik süreci medet umuyor olabilir iktidar.

EKONOMİK DARBOĞAZI GÖLGELEMEK

Ekonomik darboğazı gölgelemek adına. Bunu boşuna ummasın. İkincisi, İstanbul’un ortasına, Arap dostlarına bir vaha mı yapmak istiyor Tayyip Bey? Araplara özel, İstanbul’un göbeğinde, yeşili bol, çok özel bir yerleşke mi kurmak istiyor? Bunu merak ediyorum. Üçüncüsü, İstanbul Havalimanının satışıyla ilgili görüşmelerin yapıldığına dair bilgiler, duyumlar var.

‘SİZ İKTİDARDAN GİDİNCE GELENLER ORAYI İŞLETİR’ 

İstanbul Havalimanına talip olan Arap sermayesi ‘siz, Atatürk Havalimanını ortadan kaldırmazsanız, siz iktidardan gidince gelenler orayı işletir, biz zarar ederiz’ diye bir endişeyi mi hükûmete ilettiler? Bunu da merak ediyorum Almanya’da örneği var. Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nın pistlerini muhafaza ederek, orayı bir kültür kompleksine ve yeşil amana dönüştürmek mümkündür. Biz bunu yapacağız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ