BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, Cihan Erdal’ın başvurusunu acil koduyla gündeme aldı

Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, 7 aydır Türkiye’de tutuklu olan Kanada’ki Carleton Üniversitesi’nde doktora yapan Cihan Erdal’ın durumuyla ilgili Türkiye’den savunma istedi.

Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, Cihan Erdal’ın bireysel başvurusunu acil kodu ile kabul etti ve Türkiye’den savunma istedi.

Erdal’ın tutuklu bulunduğu Kobanê Davası’nın 26 Nisan’da görülecek. Erdal’ın bu duruşmada hakim karşısına ilk kez çıkacak.


Cihan Erdal, ailesini ziyaret etmek, yeğeninin doğumunu görebilmek ve doktora tez saha çalışmasını sürdürmek üzere geldiği İstanbul’da 25 Eylül 2020 günü gözaltına alınmıştı. Erdal, 7 yıl önce, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde meydana gelen Kobani protestolarına ilişkin dava kapsamında tutuklandıktan sonra Sincan Cezaevi’ne konulmuştu.

Erdal cezaevinden yolladığı mektubunda, “Katılmadığım bir toplantı, paylaşmadığım bir çağrı nedeniyle yargılanmamın tuhaflığı bir yana, şiddetin vaizlerine hayatın her alanında ama’sız, fakat’sız itiraz etmiş biri olarak, elem verici bir şiddet olayıyla ilgili dehşet verici suçlamalara maruz kalmamı hukuk ve adalet adına utanç verici bulduğumu söylemek zorundayım. Bugün birtakım siyasi hesaplar doğrultusunda, hiçbir sorumluluğumun bulunmadığı bir olay nedeniyle özgürlüğüm keyfi ve hukuksuz biçimde gasp edilmekte” ifadesini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ