90'lar yanında haltetmiş

Ankara'da kameralar önünde gözaltına alındı, 48 gün işkenceden sonra Cerablus'a atıldı.
Müjgan Ekin, Diyarbakır’dan Ankara’ya geldikten sonra arkadaşının evine gitmek için taksiye binmiş ancak kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından “gözaltına” alınmıştı. Bu durum Mobese kameraları tarafından da teyid edilmiş ancak Emniyet 60 gün boyunca gözaltı konusunda sessiz kalmıştı. 

Türkiye'nin Başkenti'nde kameralar önünde yaşanan kayıt dışı gözaltı vahim biçimde sonuçlandı. Ankara'da gözaltına alınan Müjgan Ekin, Cerablus'a bırakıldı. 

Müjgan Ekin'in babası Esat Ekin, kızına 48 gün işkence edildikten sonra Cerablus’a bırakıldığını duyurdu. 


24 EKİM'DEN BUGÜNE
Ankara'nın Batıkent semtinde 24 Ekim günü gözaltına alındığı tespit edelin ancak kendisinden 2 aydır haber alınamayan Özgür Gün TV program yapımcısı ve Sur Belediye Meclis Üyesi Müjgan Ekin’in akıbetine dair İHD Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenlendi. 

Toplantıda Ekin’in babası Esat Ekin ve İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan açıklama yaptı.

BABA EKİN: 48 GÜN İŞKENCE YAPTILAR

Müjgan'dan haber aldığını duyuran baba Ekin, şunları söyledi: "Biliyorsunuz, 24 Ekim'te Ankara'da mobese kameraları ve görgü tanıkları ifadeleriyle kaçırıldığını öğrendik. Savcılğa başvurduk. Sonuç alamadık. 48 gün sonra polisler tarafından işkence yapıldığı ve Cerablus'a bırakıldığını bize bildirdi. Sağ olmasının en büyük nedeni basın, kurumlar ve halkımızın sahiplenmesi."

MÜJGAN EKİN: HALK BANA SAHİP ÇIKMASAYDI, CENAZEMİ BULURLARDI

Baba Ekin, kızı Müjgan'ın kendisine ilettiği şu sözleri paylaştı: "Halk bana sahip çıkmasıydı, benim cenazemi bulurlardı. Sevgilerimi sunuyorum."

TÜRKDOĞAN: KAYIP DIŞI GÖZALTILAR GERÇEKLEŞİYOR

Ardından açıklama yapan İHD Eş Genel Başkanı Türkdoğan, "Burada hiç bir polemiğe girmek istemiyorum. Biz bu ülkede gözaltında kayıp vakası yaşanmamasından mutluluk duyarız. Resmi kurumları zor durumda bırakmak için hareket etmeyiz. Hurşit Külter, Taşkın Yasak ve Müjgan Ekin'in vakaları gösterdiki kayıt dışı gözaltına alma olayarı gerçekleşiyor. Hükümet bu konunda gerekli önlemleri almalı. Etkili soruşturma yapılmalı. Bunlar görev suçudur" diye konuştu.

Türkiye'de halan yüzlerce insanın akıbetinin bilinmediğini belirten Türkdoğan, "Her hafta Cumartesi günü kayıpların akıbetini soruyoruz. Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerinin yerine getirilmesi ve bu kişilerin akıbetinin araştırılarak faillerinin yargı önüne çıkarılması mücadelemiz sonuç alıncaya kadar sürecektir" ifadelerini kullandı.

EKİN 11 ARALIK'TA AİLESİNE ULAŞTI

48 günlük işkence ve kötü muamele ardından TSK'nin kontrolü altındaki Suriye'nin Cerablus kentine bırakılan Müjgan Ekin, 11 Aralık günü ailesine telefon üzerinden ulaştı. Ekin ailesi 25 Aralık günü teyit amacıyla bir kez daha kızları Müjgan Ekin ile iletişim kurdu ve sağ olduğunu öğrendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ