Ölen madencilere tekrar zulüm

Göçük altında ölen madencilerin yakınlarını işten attılar, 400 madenci oturma eylemi başlattı.
Şirvan’da Ciner Grubu'na ait Türkiye'nin en büyük bakır madeninde çalışan 400'e yakın madencinin gerekçesiz bir şekilde işten çıkarılmasına karşı oturma eylemi başlatıldı. Daha Kasım ayında 16 arkadaşlarını göçüğe kurban veren madenciler, canlarını ve sağlıklarını ortaya koyarak çalıştıkları işten çıkarılmalarına oldukça öfkeli. 

Facianın üzerinden 2 ay gibi bir süre geçerken firmaya bağlı çalışan 7 mühendis ihmalleri olduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konuldu. Şirketin tepe isimlerine ise dokunulmadı. 

Maden faciasının yaşandığı 17 Kasım’a kadar bin 80 çalışanı olan madende, önce 4 taşeron firma tarafından 200’ün üzerinde işçi çıkarılmış en son geçen günlerde ana firmaya bağlı Park Elektrik bünyesinde çalışan 449 işçiden 142’sinin işine son verildi. Bu işçiler arasında yakınlarını göçükte kaybeden aileler de var. Geriye kalan işçilerin ise fabrikada stokta bulunan cevherin işletilmesinin ardından işlerine son verileceği ana firmanın KAP’a gönderdiği bir yazıda bildirilmişti. Gerekçesiz olarak işten çıkarılan madenciler, dün Maden-İş Sendikası desteğiyle Park Elektrik Bakır İşletmesi önünde oturma eylemi başlattı.


ÖLEN MADENCİLERİN AİLELERİ DE ÇIKARILDI 

Madende çalışan işçilerin çoğu soldukları bakır tozu nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşıyordu. Hayatlarını riske atan, 16 arkadaşlarını göçüğe kurban veren madenciler, her şeye rağmen işlerini istiyor. Üstelik listede göçükte yaşamını yitirenlerin babaları ve kardeşleri de yer alıyor. Firmanın gelen tepkiler üzerine listeyi gözden geçireceği iddia edildi.

‘İHMALDEN DOLAYI MADENDE KAZA GEÇİRDİM’

Ana firmada 6 yıldır çalışan 5 çocuk babası Fehim Gündüz (50), bir yıl önce madende iş kazası geçirdiğini, bu nedenle başka yerde çalışma koşullarının olmadığını anlattı. Gündüz, “İş kazasında iki ayağım kırıldı, ayaklarımda platin var. Madende dolumun olduğu yerde ihmalden dolayı göçük meydana geldi ve içinde bulunduğum kamyon devrildi. Ben de yaralandım. Bu sürede firma doğru düzgün benimle ilgilenmedi bile. Şu an işten çıkarılanların adının olduğu listede ilk benim adım var. Bu halimle bundan sonra ne yaparım ben. Bu halimle başka yerde çalışamam. Burada taleplerimizi dile getiriyoruz. Ve taleplerimiz yerine getirilene kadar burada olmaya devam edeceğiz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ