Ekonomist Aktaş: 'Yandım Allah' diye feryat edenlerin sayısı artıyor

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde üç haftalık bir tam kapanma uygulanmaya başlanırken, uzmanlar geçmişte tüm uyarılara rağmen bu adımın atılmadığını ve bu durumun da giderek vatandaşın ekonomik durumunu kötüleştirdiğini belirtiyor.


Esnafın kapanmaya direnecek ekonomik gücünün kalmadığını ifade eden Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, geç kalınan önlemler nedeniyle sorunların büyüdüğüne dikkat çekiyor.

"Aspirin tedavisi denilebilecek türde kararlarla yarım yamalak önlem alarak neredeyse bir yılı bir anlamda heba ettik" ifadelerini kullanan Aktaş, yazısını şu satırlarla sürdürüyor:


"Başlangıçtaki önlemleri(!) unutmadık henüz; hafta sonu sokağa çıkma yasağını yasaktan birkaç saat önce açıkladık. İnsanların marketlere hücum edip omuz omuza alışveriş yapmasını ve hastalığı yaymasını istesek, ancak bunu yapabilirdik zaten.

Umudumuz aşıydı; aşı bulunacak ve sorun geride kalacaktı. Onu da elimize yüzümüze bulaştırdık. En sonunda Sağlık Bakanı da itiraf etmek zorunda kaldı; Çin firması taahhüdünü yerine getirmiyor ve bize yeterince aşı vermiyordu. Bu nasıl bir anlaşmaydı, yaptırımı yok muydu, o konuda da kimse bilgi sahibi olamadı.

Başka yaptıklarımız da oldu; örneğin konut kredisi faizlerini hiç gerçekçi olmayan düzeye çektik. Bunun korona ile ne ilgisi var demeyin, yoktu ki! Orada amaç başkaydı, herhalde o amaca da ulaşıldı.

Kongrelerimizi yaptık; kongrelere gidip gelirken maskeleri mendil gibi sallayarak otobüslerin içinde dans ettik. Hangi çılgın polis bu otobüsleri durdurup çok yolcu var diyecek, kim ceza yazabilecekti ki!

Vatandaş en yakınını 20-30 kişiyle toprağa verebilirken, kimi muteber kişilerin cenazelerinde iğne atsan yere düşmeyecek görüntüler izledik. Böyle bir cenazeye katılan Sağlık Bakanı ne dedi; cenazede bu ölçüde bir kalabalık olabileceğini tahmin etmediğini, ama etmesi gerektiğini, dolayısıyla hatalı davrandığını itiraf etti. Bunu söyleyen bakan, bir süre sonra benzeri başka bir cenazede yine saf tuttu. Ama vatandaşa uyarı hiç eksik olmadı; 'Aman ha, cenazelerde kalabalık olunmasın' diye öğüt verildi."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ