Gazze’ye saldırılar 7 yılın en yüksek seviyesinde: 53 Filistinli öldürüldü

Filistin Sağlık Bakanlığı, sürecin başlangıcından bu yana İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu 14'ü çocuk olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısının 53'e, yaralı sayısının 320'ye yükseldiği bildirildi.


İsrail Başbakanı Netanyahu, "Tüm gücümüzle saldırmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı.
İsrail ve Hamas arasındaki hava saldırıları ve roket atışları çarşamba günü 2014’teki Gazze-İsrail çatışmasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Gazze ve İsrail’de yaşananlar, uluslararası arenada durumun kontrolden çıkabileceğine dair endişeler yarattı.GAZZE’YE YÜZLERCE HAVA SALDIRISI

İsrail, geceden çarşamba sabahına Gazze’ye yüzlerce hava saldırısı düzenledi. Al Jazeera’ya konuşan yerel kaynaklar İsrail savaş uçaklarının Filistinli silahlı gruplara ait binaların yanı sıra bölgedeki polis ve güvenlik binalarını da hedef aldığını belirtti. İsrail ordusu ise Gazze’den ülkeye yaklaşık bin 500 roket ateşlendiğini belirtti. Bu süreçte roketlerin 5 İsrailliyi öldürdüğü ifade edildi.HAMAS: İSRAİL GERİLİMİ ARTIRMAK İSTİYORSA BİZ DE HAZIRIZ

T24’ün haberine göre, Hamas lideri İsmail Haniya, mevcut durumun “Gazze değil İsrail’le ilgili olduğunu” söyledi. Mevcut olarak Gazze Şeridi’nin dışında bulunan Haniya bu sabah yaptığı açıklamada, “Eğer İsrail gerilimi artırmak istiyorsa biz de hazırız” dedi.

NETANYAHU: TÜM GÜCÜMÜZLE SALDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün yaptığı basın toplantısında “Bir savaşın ortasındayız ve tüm gücümüzle saldırmaya devam edeceğiz” dedi.

Netanyahu, ordunun şu ana kadar Gazze Şeridi’nde yüzlerce hedefin vurulduğu ve baskınlara devam edeceğini ifade ederek, “Kararlılık, birlik ve güçle İsrail halkının güvenliğini yeniden sağlayacağız” dedi. Netanyahu ayrıca, İsraillilere yetkililer tarafından verilen tüm güvenlik talimatlarına uymaları yönünde çağrıda bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ