Türkiye'de neden yasaklıyız? İşte Aktifhaber'e ve bazı haber sitelerine getirilen o yasak...

Uzun süredir haber sitemize mail ya da DM yoluyla ulaşan okurlarımızdan, Türkiye'den neden giriş sağlanılamadığı yönünde sorular alıyoruz.. Aktifhaber, diğer bazı muhalif haber siteleri gibi 16 Temmuz 2016'da hukuksuz bir şekilde erişime engellendi.
15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişiminin ardından basına yönelik baskı, gözaltı, tutuklamalar hız kazandı. Bu kapsamda, darbe girişiminden 1 gün sonra 16 Temmuz'da muhalif habercilik yapan birçok haber sitesine erişim yasağı getirildi.
 

TİB TARAFINDAN ERİŞİM ENGELİ


Haberdar, Gazeteport, ABC Gazetesi, Aktifhaber, Postmedya, Samanyolu Haber, Rotahaber, Özgür Düşünce, Meydan, Yarına Bakış ve Karşı gibi bazı internet sitelerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişim yasağı getirildi. HABER SİTELERİNİN ÇALIŞANLARINA GÖZALTI!


Darbe girişiminden 1 hafta sonra; 22 Temmuz 2016 sabahı ise bu haber sitelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda 31 kişi gözaltına alınmıştı, 58 kişi hakkında da gözaltı kararı verilmişti.Operasyonda, Genel Yayın Yönetmenleri başta olmak üzere Sorumlu Yazıişleri Müdürleri, editörler ve hatta stajyerler hakkında dahi gözaltı kararı çıkartılmıştı.
 

Haklarında gözaltı kararı verilen isimlerden bazıları:
 

Ünal Tanık
Ahmet Memiş
Umut Yavuz
Muhterem Tanık
Eşref Aydoğmuş
Said Sefa
Arzu Yıldız
Mehmet Aydoğmuş
İsa Siyi
Emre Koçali
Volkan Koç
Mustafa Kuloğlu
Yetkin Yıldız
Sait Kuloğlu
Taner Şahin

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ