Türk okullarına iftiraları AKP fonlamış!

AKP'nin ABD'deki Hizmet Hareketine yakın Türk okullarını fişlemek ve kapattırmak için ABD'li düşünce kuruluşuna 37.500 dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı. Yani bu okullarla ilgili atılan tüm yalan ve iftiranın AKP tarafından fonlandığı deşifre oldu!

USA TODAY grubun haber sitesi Amerikan Cincinaty'de yer alan habere göre Türkiye, ABD'de Hizmet Hareketine ait charter okullarına karşı çalışmalar yapan düşünce kuruluşu ProgressOhio'ya 37,500 dolar resmi ödeme yaptı. Amerika, İngiltere, Fransa gibi dev ülkeler Türkiye'deki özel ve devlet okullarına yatırım yaparak her türlü desteği verirken AKP iktidarının Türk okullarına düşmanlığı böylece bir kez daha ortaya çıktı. 

İşte Amerikan basınında tartışmalara neden olan USA Today muhabiri Fredreka Schouten'ın kaleme aldığı o haber:


Liberal think tank (düşünce kuruluşu" ProgressOhio'nun, eyalet (Ohio) genelinde faaliyet gösteren Horizon Bilim Akademisi'ne ait charter okullarını kapattırmak istediği sır değil. Yeni olan şu: ProgressOhio, bu misyonu için Türk hükümetinden 37 bin 500 dolar para aldı. Bu dolaylı bir ödeme. Türk hükümeti, charter okullarını araştırmak için uluslararası bir hukuk firmasıyla anlaştı. Londra merkezli Amsterdam hukuk bürosu da ProgressOhio'yu ücretle tuttu. 

Tüm bunların merkezinde, Ohio'daki bir grup charter okulları bulunuyor. Özellikle Bond Hill'deki okulun "Gönüllü sürgün" Türk vaizle ilişkili olduğu iddia ediliyor. Okul yönetimi ise bu bağlantıyı reddediyor. 

Progress Ohio Başkanı Sandy Theis ödeme aldıklarını kabul etti, yıllardır görevlerinin Horizon okullarının uygulamalarını mercek altına almak olduğunu açıkladı. "Konu okulların kalitesiyle alakalı Türk politikasıyla değil" diyen Sandy, "Özellikle bunun dışında kaldık, önemsediğimiz paramızı çarçur edip çocuklarımıza zarar vermeyi bırakmak" diye konuştu.

"BASKICI REJİM TARAFINDAN SATIN ALINMIŞ"

Charter okullarını denetleyen Concept Schools sözcüsü Mark Weaver ise Türkiye'den yapılan bu ödemenin ProgressOhio'nun haksız biçimde Horizon okullarını hedef aldığı tezini kanıtladığını söyledi. 

"Yıllarca şöyle biliyorduk: ProgressOhio öğretmenler birliği tarafından finanse ediliyor" diyen Weaver ekledi: "Artık biliyoruz ki ProgressOhio, Türkiye'deki zalim/baskıcı bir rejim tarafından satın alınmış ve ödeme yapılmış."

ÇİRKİN İDDİALARIN ARKASINDAN AKP ÇIKTI!
Türkiye'de Erdoğan rejiminin Hizmet Hareketine karşı olduğu ve 15 Temmuzu yapmakla suçladığı bilgisi verilen haberde ayrıca AKP'nin Amsterdam hukuk bürosuna para ödeyerek Hizmet hareketinin dünya çapındaki kurumlarıyla ilgili bir takım iddialar ortaya attığı belirtildi. 

ProgressOhio'ya Amsterdam&Partners üzerinden yapılan bu ödemenin ifşa olmasının ardından bu "alış-verişin" ABD Adalet Bakanlığı'nın "Yabancı Şirketlerin Kaydı" düzenlemesine aykırı olduğunun altı çizildi. Çünkü bu düzenlemeye göre yabancı ülkeleri temsil edenlerin o devletlerle ne tür bir ilişki içinde olduklarını açıklamaları gerekiyor. Yani ABD yasaları, AKP'nin paravan şirketler üzerinden yaptığı ödemelerle yürüttüğü bu "gizli" faaliyetlere izin vermiyor.

USULSÜZ ÖDEMELER İFŞA OLDU
Haberde ABD Adalet Bakanlığının incelemesine takılan AKP'nin yaptığı ödemeler tarihleriyle beraber yer aldı. 5-12 ve 27 Ağustos'ta 7.500'er dolar ödeme yapan AKP,  14 Kasım'da 15 bin dolar daha ödeme yapıyor. Bunlar resmi belgelerle ispatlanan ödemeler, yani AKP'nin "el altından" başka ödeme yapıp yapmadığı bilinmiyor. 

"YALANLARI ABD FONLADI"
Haberde ABD'deki Türk okullarının Ohia Eğitim Bakanlığı tarafından da incelendiği ifade edilirken bu okullarla ilgili 106 şikayetin çoğunluğunun somut olmayan suçlamalar olduğu ve bunların doğru çıkmadığı belirtildi ve sözcü Weaver'ın açıklamasına yer verildi: "Bu suçlamaların yalan olduğu defalarca ortaya çıktı. Ve şimdi, bu yalanların Türk hükümetinin parasıyla fonlandığını artık biliyoruz."

Aktif Haber


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ