Trump'ın Erdoğan'a güvenmemesi için 7 sebep

Amerikalı yazar yazdı: Trump’ın Türkiye’nin despot lideri Erdoğan’a güvenmemesi için 7 sebep.
Observer’da ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. Trump’a “Erdoğan’a güvenme” mesajı verilen makalede, Obama’nın bunu zor da olsa anladığı ifade edildi. İşte John A. Tures imzalı “Trump’ın Türkiye’nin despot lideri Erdoğan’a güvenmemesi için 7 sebep” başlıklı o makale:
 
Tartışmalara yol açan Müslüman ülkelerin vatandaşlarına seyahat yasağıyla uğraşan Başkan Trump, Erdoğan’la telefon görüşmesi yaparak Müslüman dünyayla arayı düzeltmeye çalıştı.  Dahası, CIA’in yeni başkanı Mike Pompeo da dün Türkiye’deydi. Trump’ın uzlaşma çabaları taktire şayan ancak ABD başkanı şu 7 sebepten ötürü Erdoğan’a güvenmemeli.

1-Sempati toplama ve güven kazanma çabalarına rağmen Erdoğan gerçekte Trump gibi değil.

Şu anda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin ve Trump’ın sıkı dostlar olduğuna ABD Başkanını ikna etmek için şirinlik yapıyor. Ancak, geçmiş tecrübeler gösteriyor ki Erdoğan’ın “hoş sohbeti” aslında ucuz konuşmalardan ibaret. Amerikan seçimleri öncesinde Erdoğan, Trump’ın seçilmesi durumunda İncirlik’teki NATO üssünü kapatma tehdidi savurmuştu. Erdoğan ayrıca Trum’ın ismini İstanbul’daki kulelerden kaldırmakla tehdit etti. Ve bile isteye, güya avantaj sağlamak için Trump’ın yakın dostu olan Doğan Medya grubunun liderini gözaltına aldı. Dostlar böyle davranmaz.

2-Erdoğan IŞİD’e karşı Amerikan operasyonları bloke etti.
Erdoğan’ın Kasım ayında İncirlik üssündeki askerlerimize tehdidi münferit bir olay değil. 2016’ın başlarında, Erdoğan, bu üsteki IŞİD’i hedef alan Amerikan operasyonlarını engelledi. Bu terör örgütünü durdurmak için harcadığımız çabayı bloke etmek dost değil, düşman bir rejimin eylemidir.

3- Erdoğan, ABD’ye IŞİD’le olan mücadelesinde destek veren tek grubu, Suriyeli Kürtleri bombaladı.
Suriye içinde sadece bir grup IŞİD’e karşı mücadelede dik durdu: Suriyeli Kürtler (YPG ve PYD). Gerçek şu ki, Amerikan güçleri IŞİD’le savaşmaları için Kürt savaşçıları silahlandırdı. Türkiye, Suriyeli Kürtlerin terörizmle suçlanan Kürt grup PKK ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor. Sonuç olarak, Erdoğan ne zaman IŞİD’i bombaladığını iddia etse aslında saldırdığı grup Kürtler oluyor. IŞİD’in zıvanadan çıkıp, Kürtlere yardım eden Amerikalı gönüllülerin ellerinde ceset torbalarıyla eve dönmeleri an meselesi.

4) Erdoğan Amerikalıları Türkiye’deki darbeye destek vermekle suçladı.
Bütün bunlar yetmemiş gibi, Erdoğan, Amerikalı bürokratların dolarlarla saldırı sinyali verdiğini iddia ederek Amerika’yı bir de Türkiye’deki başarısız darbe girişimiyle suçladı. Bu önerme saçma ve komik. Amerika darbeyi kınadı ve Türk hükümetiden otoritesini yeniden ele almasını talep etti. Amerika’yı haksız şekilde suçlayan Erdoğan, Türk nüfusunu Amerikalılara karşı doldurdu. 2015’te Türkiye’yi ziyaret ettiğimde Amerikalılara iyi davranılıyordu. Erdoğan’ın propagandası sayesinde şu anda turist ya da işadamı olarak Türkiye’ye gitmek çok tehlikeli.
 
5) Erdoğan, ülkesindeki yabancılara IŞİD saldırılarını engelleme konusunda başarısız oldu.
Geçtiğimiz aylarda IŞİD özellikle Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki yabancılara karşı saldırılarını artırdı. Bunun sebebi, Erdoğan’ın IŞİD karşıtı operasyonlarını durdurması ve IŞİD’e karşı mücadele eden Kürtleri havaya uçurması. Suriye’ye kapılarını açan Erdoğan, ülkesini Batı’ya açılan ana kapıya çevirdi. Sonuç, Amerika ve müttefikleri için tam bir felaket.
 
6) Erdoğan’ın politikaları, Ortadoğu’daki müttefikimiz İsrail’i hedef aldı.
Terörist grup Hamas İsrail’e roket saldırıları düzenlediğinde, Türkiye, Yahudi devletinin ambargosunu delmek için Filistinlilere yardım etti. Hatta Hamas bizzat bunun için Erdoğan’a teşekkür etti. Ambargoyu delmek üzere gidenler, gemiye yanaşan İsrail askerlerine saldırarak ölümlere sebep oldular. Erdoğan kendisini savunmak için İsrail’e karşı yaptırım kartını oynadı, bunun bedelini de Türklerin tarihi müttefiklerinden Yahudiler ödedi.

7) Erdoğan, yaşayan en Amerikan dostu Müslüman vaizi hedef alıyor.
Erdoğan, 1999 yılından bu yana Pensilvanya’da legal olarak hayatını sürdüren Müslüman vaiz Fethullah Gülen’in sınır dışı edilmesini talep edecek. Erdoğan, Gülen’i, kendisine karşı darbeyi hızlandıran ve rağbet görmeyen politikaları ile yönetim biçimine bir günah keçisi olarak kullanmaya çalışıyor. Gülen ve destekçileri 11 Eylül’den Charlie Hebdo’ya, Paris’tekine kadar tüm İslamcı terör saldırılarını kendi maddi imkânlarını kullanarak kınadı. Erdoğan’ın terörizmle savaş taahhütleri ise tamamen lafta kalıyor.
 
Trump Erdoğan’a karşı temkinli olmalı
Trum için Erdoğan, sadece Amerikan dış politikasına, kendisi faydalandığı sürece yardım edecek bir  iyi gün dostu olabilir. En kötü ihtimalle, Erdoğan, IŞİD’in destekçisidir ve Amerika’nın dostu olamaz. Başkan Obama bunu yaşayarak öğrendi. Başkanlığına, Erdoğan’a el açarak başladı ve Türkiye’deki darbeyi yönetmekle suçlanarak başkanlığını bitirdi. Tabi bu arada da IŞİD güçlendikçe güçlendi. Umulur ki Trump Obama’nın hatalarından ders çıkarır.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ