Suikastte ilk panikleyen neden Gökçek’ti

Rus Büyükelçi'ye suikastte Melih Gökçek panikleyen ilk AKP'li olmakta fazlasıyla haklıydı.
Aktifhaber/Analiz

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastinde ilk panikleyen kişi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek oldu. Suikastçinin El Nusracı sözlerinin ortaya çıktığı ilk anda Melik Gökçek hızla devreye girdi ve “Rus uçağını kim düşürdüyse büyükelçiyi de o öldürmüştür” dedi ve ardından suçu Hizmet Hareketi’ne attı.

Gökçek’in El Nusra ve Suriye’deki radikal örgütleri konuşturmamak için gösterdiği bu çabanın altında kendi günahları yatıyor. Özellikle de Ankara’daki Hacı Bayram Semti’yle ilgili yaptığı tahsisler…


GÖKÇEK’İN HACI BAYRAM’I
Ankara’nın eski kent merkezi olan Hacı Bayram bölgesi, 60’lı ve 80’li yıllarda solcuların yaşadığı semt biliniyor. Ancak Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla birlikte bölge belediye baskısıyla değişime zorlandı. Tarihi Hacı Bayram Camii ve Türbesi’nin karşısına yapılan ve tarihi katleden granit kitapçılar çarşısındaki dükkanlar çok düşük kiralarla Milli Görüşçü ve aşırı sağcı yapılanmalara verildi. Böylece semtin dokusu yavaş yavaş değişti.
(Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Hacı Bayram'daki bir El Nusra hücresinin önünde)

IŞİD VE EL NUSRA’YA TAHSİS EDİLEN EVLER
Hacı Bayram son olarak büyük bir dönüşüm kapsamına alındı. Belediye, caminin etrafındaki evlerin bir çoğunu kamulaştırdı. Bu evler  teker teker Suriye savaşında öne çıkan İHH gibi yapılara verilmeye başlandı.  Nurettin Yıldız da bu dönemde bölgeyi üs edinen isimlerden birisi oldu. Büyükelçinin katili Mert Altıntaş’ın da toplantılarına katıldığı Yıldız’ın sohbetlerinin ana merkezi Hacı Bayram civarıydı. Yıldız burada bir yandan Selefi görüşleri yayarken, diğer yandan özellikle gençlerle toplantılar yapmak ve “Suriye Cihadı”nı anlatmak için Belediyenin mekanlarını kullandı. Suikastçi Mevlüt Mert Altıntaş’ın da Hacı Bayram Camii civarında Nurettin Yıldız’ın sohbetlerine katıldığı, arkadaşları ve ailesinin Emniyetteki ifadelerinde ortaya çıkmıştı.

KARARGAHA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Radikal terör faaliyetlerinin Hacı Bayram civarında organize edildiği artık Hükümetin tüm gizleme çabalarına rağmen iddianamelere de girmiş durumda.

Bunlardan biri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, El Kaide’nin Ankara yapılanmasına yönelik 26 kişi hakkında açtığı dava dosyası. 154 kişinin öldüğü Gar, Suruç, Diyarbakır ve Sultanahmet katliamlarının talimatını veren IŞİD Emiri İlhami Balı’nın Hacıbayram Veli Camii Kitapçılar Çarşısı’nda örgütsel toplantılar yaptığı resmen dosyaya girmiş durumda. Öyle ki Emniyet bu toplantıları adım adım izlemiş ama hiçbir şey yapmamış. Tıpkı Hacı Bayram bölgesini radikallere teslim eden Melih Gökçek gibi.

(Hacı Bayram Meydanı'nda yapılan ölüm çağrılı gösteriden bir kare)
 
Hacı Bayram bölgesindeki radikaller günümüzde kendilerini gizlemek gereği de duymuyorlar. Bölgede kurdukları barakalara IŞİD bayrakları asmadan, Hacı Bayram Meydanı’nda gösteriler düzenlemeye kadar. Bu gösterilerden biri Cumhuriyet Gazetesi’ne karşı yapılmıştı.

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi için dua okutmalarıyla Türkiye’de dikkatleri üzerine çeken Köklü Değişim Dergisi ve El Nusra’yı destekleyen örgütlerden biri olarak biline Çağrı Der, Hacı Bayram’da düzenledikleri gösteride,  Cumhuriyet Gazetesi’ne karşı okunan bildiride açıkça ölüm tehdidi yapılmıştı:

“Bu ülkede yaşıyorsunuz, bu ülke insanının sırtından para kazanıyorsunuz. Şunu unutmayın ki bu ümmet demokrasiyi de, demokrasinin ardına sığınan sizin gibi sefilleri de bir gün hayat sahnesinden uzaklaştıracaktır. Demokrasi putunuz yok olacak ve sizler de onun altında kalacaksınız” 

(Nurettin Yıldız'ın toplantılarına katılan gençler Bilal Erdoğan'ın başında bulunduğu TÜGVA'dan)

NEW YORK TİMES HABER YAPTI
Melih Gökçek’in tahsis ettiği mekanlarda düzenlenen sohbetler El Nusra ve IŞİD’ın ana eleman kazanma mekanlarından biri haline getirdi Hacı Bayram’ı.

New York Times Gazetesi konuyla ilgili geniş bir haber yayınladı. Haberdeki bazı bölümler şöyleydi:

“Avrupa ve ABD'den katılanlar da dahil olmak üzere yüzlerce yabancı savaşçı, Suriye ve Irak'ta geniş toprakları elinde bulunduran IŞİD'e katıldı. Ancak, örgütün en büyük militan kaynağı, NATO üyesi komşusu Türkiye.

Ankara'nın turist bölgesinin ortasındaki köhne bir mahalle olan Hacıbayram, geçen yıl boyunca IŞİD'in militan devşirme merkezi haline geldi. Hacıbayram'da yaşayanlar, en az 100 bölge sakininin IŞİD savaşçısı olmak için Suriye'ye gittiğini söyledi.

 Mahallenin 30 yıllık muhtarı Arif Akbaş, "Tüm bunlar, uzun, kaba sakallı bir yabancının mahallede belirmesiyle başladı. Daha sonra, tüm uyuşturucu bağımlıları camiye gitmeye başladı" sözleriyle mahallede IŞİD'in nasıl var olmaya başladığını anlattı.

Mahalleden IŞİD'e katılan ilk isimlerden biri olan Oğuzhan Gözlemcioğlu, örgütte Muhammed Selef olarak tanınıyor. Gözlemcioğlu, üç yıl içinde Rakka'da bölgesel komutan seviyesine yükselmiş. Hacıbayram sakinleri, Gözlemcioğlu'nun Ankara'ya sıklıkla geldiğini ve Suriye'ye her dönüşünde yanında mutlaka yeni devşirdiği militanların olduğunu belirtti.

IŞİD'in Hacıbayram'daki militan devşirmeleri medyanın ilgisini, Haziran'da 14 yaşında örgüte katılan birinin Rakka'da yaralandıktan sonra mahalleye dönmesiyle çekmişti. Çocuğun babası Yusuf, hükümetin bu konuda herhangi bir resmî soruşturma başlatmadığını ve bölge sakinlerinin, yetkilileri harekete geçmemekle suçladığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü konu hakkındaki yorum isteklerine yanıt vermedi.”


GÖKÇEK YARGILANMALI
El Nusra günümüzde Türkiye tarafından da terör örgütü listesine alınmış durumda. Büyükelçi suikastiyle birlikte artık Türkiye’nin güvenliği için de somut tehdit halini aldı. Gökçek’in El Nusra, Ahraruş Şam ve IŞİD’a Hacı Bayram civarında yaptığı tahsislerin yargı konusu yapılması gerekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ