Saray&Hizbullah Anlaşmasının Maddeleri

İlk madde için Diyarbakır Cezaevi boşaltılmaya başlandı.
Facebook'tan Erdoğan'ı eleştiren 15 yaşındaki çocukların tutuklandığı, 200 gazetecinin fikirlerinden dolayı hapishanelerde tutulduğu, TBMM'nin üçüncü büyük partisinin lideri ve milletvekillerinin zindanda olduğu, Bank Asya'da hesabı bulunması, çocuklarını Hizmet Hareketi'ne mensup okullara göndermeleri ya da asılsız ihbarlar nedeniyle onbinlerce insanın tutuklu bulunduğu Türkiye'de, Saray'la Hizbullah Örgütü arasında anlaşma imzalandı. 

Binlerce tutuklu aileleriyle görüşmelerinin engellenmesi ve böylece üzerlerinde baskı kurulabilmesi için farklı cezaevlerine sürgüne gönderiliyor. Saray'ın HÜDA-PAR'la vardığı anlaşma çerçevesinde bu durum Hizbullah hükümlüleri için tam tersi işletilecek. 

İLK MADDE REFERANDUMDAN ÖNCE YAPILACAK

Saray'ın referandumda "EVET" için el sıkıştığı HÜDAPAR ile yaptığı anlaşma maddelerinden biri kamuoyuna sızdı. Şu an çoğu Karadeniz bölgesindeki  cezaevlerinde bulunan Hizbullah mensuplarının tamamı Diyarbakır Cezaevine nakledilecek.

Yeni yargılamalarla serbest bırakılmadan önce çoğunun aileleri Diyarbakır ve oraya çok yakın illerde bulunan Hizbullahçılara moral kazandırmak amaçlı bu hamlenin referandum öncesi yapılması anlaşmanın ilk maddesi. Referandumdan sonra ise "evet"in karşılığı olarak yeniden yargılama ve cezaevlerindeki Hizbullah hükümlülerinin salıverilmesi gündeme gelecek.

Edinilen bilgiye göre, zaten tüm cezaevleri gibi çok kalabalık olan Diyarbakır cezevi seyreltilecek. İsimleri tespit edilen 30 mahkumun başka illerdeki cezaevlerine nakledileceği, daha sonra en az 70 mahkum daha başka cezaevlerine nakledilerek çok kısa sürede en az 100 Hizbullahçı için yer açılacağı öğrenildi.

HİZBULLAH ARTIK TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK YAZILMIYOR
17-25 Aralık operasyonlarından sonra, El Kaide, IŞİD, Hizbullah gibi Erdoğan ve AKP arasında ideolojik akrabalık bulunan tüm terör örgütlerine yönelik operasyonlar durdurulmuş, bunlara yönelik olarak yapılan takibat ve tahkikatlara son verilmiş, hatta devletin resmi yazışmalarında bunların terör örgütü olarak kayda geçirilmesi bile yasaklanmıştı.

PARAMİLİTER ORDU BÜYÜYOR
İBDA/C lideri Salih Mirzabeyoğlu ve Mafya Lideri Sedat Peker ile bizzat görüşen Erdoğan'ın yeni dönemde paramiliter gücüne tahliye edilecek Hizbullahçıları katması bekleniyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ