Nureddin Yıldız'ın ağzından cihadist ilişkileri

Rus elçinin katilinin sohbetlerini kaçırmadığı Yıldız'ın cihadist lidere yazdığı olay mektup...

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın Türkiye’de Nurettin Yıldız’ın sohbetlerine gittiği ve ona bağlı olduğu ortaya çıktı. 

Nurettin Yıldız, Suriye konusu ve oradaki cihadistlerle yakından ilgilenen biri. Öyle ki bizzat kendi kaleme aldığı mektupta Suriye’de çatışan cihadist komutanlarla görüşmelerini itiraf ediyor. 


Yıldız, Suriye’de çatışmada ölen Ahraruş Şam lider Hasan Abbud Ebu Abdullah'ın ardından bir mektup kaleme almıştı. Mektupta Yıldız’ın Suriyeli cihadistlerle sık sık görüştüğü ortaya çıkıyor: 

Daha önce Ahraruş Şam lideri Hasan Abbud (Ebu Abdullah el Hamavi) ille görüştüğü mektubun satırları ortaya çıkan Nureddin Yıldız’ın  Abbud’un öldürülmesi sonrasında yazdığı mektup şöyle:

“İdlib’in köyü Binniş’te mütevazı bir eve vardığımızda yere kurulmuş sekilerde muhabbet eden ve silahlarını sıra sıra yanlarına dizmiş heybetli adamlardan hangisinin Ebu Abdullah olduğunu bir türlü anlayamamıştık. Yeryüzünde ümmet adına sorumluluk taşıyacak son adam gibi alçakgönüllü, taşımaya en gönüllü bir komutan kadar ağırbaşlıydı. İnce siyah sakallarını ara sıra eliyle okşama âdeti olan bu vakur Müslüman’ın ne kadar isabet ve istikamet dolu bir çizgisinin olduğunu yemek yiyip sekide bağdaş kurduğumuzda, cihat ve mücahitler üzerine konuşurken anlamıştık.
Sürdürdükleri savaştan kâfiri zelil etmek kadar Müslümanlar’ın eline masum ve Müslüman kanı bulaştırmadan da çıkmak için kafa yoran Ebu Abdullah, bu savaştan daha zorunun tam da silahların susmasının ardından başlayacağını biliyordu. Suriye’de bir direniş ve cihat aklının, zafer ideolojisinin yol haritasını çizebilecek, itidalli bir politikayla geminin dümenini rüzgâra kaptırmadan kırabilecek komutanlardandı.
İhanet kokan bir suikastle o ve arkadaşları, dün İdlib’de şehit edildiler. Davamız ve iddiamız için tarih sahnesinde çok büyük bir kayıp değil bu ama itiraf edelim: Kaybımız büyük.
Ayrılırken bir gün İstanbul’da misafir etmeye ahitleşmiştik. Buluşma başka yere ve zamana kaldı.
Adn cennetlerine kadar yolun açık olsun Ebu Abdullah. Şehitlerin reisi Hamza’yla buluşacağın yere kadar gidesin.
Havzı Kevser'de buluşabilmek ümidiyle..
Nureddin Yıldız - 10.09.2014- İstanbul”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ