Kazaen olduğunu ne çabuk anladınız?

TSK'nın yapacağı açıklamayı Rusya belirledi. Egemenlik devredildi..
Rus savaş uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yerleştiği bir binayı bombalaması sonucu 3 askerimizin şehit olmasıyla ilgili skandal bir açıklama yapıldı. 

Ölümlü trafik kazalarından sonra bile savcılıklar araştırma yapmadan açıklama yapmazken; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üç askerinin şehit olmasıyla ilgili TSK, başka bir ülkenin verdiği bilgiler üzerine açıklama yaptı. 

SORUŞTURMA HAKKIMIZI RUSYA'YA MI DEVRETTİK


TSK, olayla ilgili kendi soruşturmasını yapmadan Rusya'nın "kazara vurduk" açıklamasına itibar ederek, "kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba" nitelemesi kullandı. Türkiye böylece olayla ilgili tazminat ve kazara değilse misilleme hakkını kaybetmiş oldu. Türkiye böylece kendi askerlerinin şehit edilmesiyle ilgili soruşturma yürütme, olayı tam olarak aydınlatma gereği duymadı. 

Karlov Suikasti sonrası da Erdoğan'ın aldığı kararla Türkiye kendi ülkesinde işlenen bir suçla ilgili egemen bir devlet olarak soruşturma yetkisini Rusya'ya devretmiş ve Rus polis timinin Türkiye'de soruşturma yapmasına izin vermişti. Oysa geçmişte benzer olayrada Amerika Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıda bile Türkiye, soruşturmayı kendi yürüteceğini belirterek, ABD'nin talebini reddetmişti. Bu olay başka ülkeler için de yaşanmıştı ve egemenlik hakkıyla doğrudan ilgili. 

"DEFALARCA PİŞMAN OLACAKLAR" DEMİŞTİ
Putin, Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus uçağının Türk Hava Kuvvetleri tarafından vurulması sonrası "Tayyip Erdoğan defalarca pişman olacak" demişti. 

Bu olayın ardından Rusya, Türk yardım tırlarını bombalamış, Türkiye'ye ağır ambargo uygulamış ve YPG'ye yardımları artırmıştı. Dün Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilileri PKK ve YPG'yi terör örgütü görmediklerini açıklamışlardı. Bugün ise TSK, Rus savaş uçakları tarafından vuruldu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ