Kavcıoğlu kararı Halkbank Davası öncesi Beyaz Saray’a nispet mi?

ABD Başkanı Joe Biden'ın selefi Donald Trump’ın Halkbank Davası'nın savcısı Preet Bharara’yı Erdoğan’ın ricası üzerine azlettiğini duymayan kalmadı. Hâl böyle iken Şahap Kavcıoğlu,Beyaz Saray’a nispet yapar gibi Merkez Bankası'nın başına getirildi.


Kronos'tan Turhan BOZKURT'un haberine göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu Naci Ağbal’ın yerine Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na tayin etmesinin zamanlaması manidar bulundu.

20 Mart 2021 tarihi itibarıyla TCMB Başkanlığı koltuğuna geçen Kavcıoğlu, 2003-2015 yılları arasında Halkbank’ta farklı kademelerde müdür olarak görev yapmıştı.


1967 yılında Bayburt’ta doğan Şahap Kavcıoğlu, 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işletme bölümünden mezun.

BERAT ALBAYRAK İLE KAVCIOĞLU’NUN TEZ DANIŞMANLARI AYNI İSİM

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayan Kavcıoğlu’nun tez danışmanı kamuoyunun aşina olduğu bir isim. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da tez danışmanı olan Prof. Dr. Erişah Arıcan, Kavcıoğlu Nun da tezini yönetti.

Hâlihazırda Arıcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda oturduğu Türkiye Varlık Fonu’nda (TVF) başkan vekilliği ve Borsa İstanbul’da yönetim kurulu başkanlığı görevlerini ifa ediyor.

Kavcığlu, 1 Kasım 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi’nden önce AKP’den Bayburt milletvekili adayı olabilmek için istifa ettiğinde Halkbank’ta genel müdür yardımcısıydı. 26’ncı Dönem Bayburt Milletvekili seçildi. 2018’den beri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde değil.

Hükûmete yakın çizgide yayın yapan Yeni Şafak gazetesinde makaleleri yayımlanan Kavcıoğlu son makalesinde politika faizini artırmaması için Naci Ağbal’ı uyarmıştı.

Konuya yakın kaynaklara göre Ağbal, Saray’ın dolaylı yoldan verdiği mesajları hafife aldı.

Paradan para kazanan faiz lobisini ve Londra’daki fon müdürlerin memnun edecek bir karara imza atan ve faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çıkaran Ağbal’ın bileti alelacele kesilince Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın 25’inci başkanı oldu.

KAVCIOĞLU KARARI İLE ABD’YE NİSPET Mİ YAPILDI?

8 Haziran 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’a yakın isimlerden biri olan Kavcıoğlu’nun TCMB Başkanlığı’na getirilmesi “Başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere belli çevrelere mesaj” diye nitelendiriliyor.

Zira ABD’de Halkbank Davası devam ediyor. 3 Mayıs’ta jürili duruşmaları başlayacak. İlk davada itirafçı olup ceza almaktan kurtulan İran asıllı Türkiye vatandaşı Reza Zarrab’ın kürsüde önemli isimler hakkında çarpıcı bilgiler vereceği iddia ediliyor. Ses kayıtlarının da jüri üyeleri ve hâkime dinletileceği belirtiliyor.

Halkbank “2010-2016 yılları arasındaki faaliyetleri esnasında İran’a dönük müeyyideleri deldiği ve kara para akladığı” ithamıyla New York Güney Bölge Eyalet Mahkemesi’nde sanık sandalyesinde.

Duruşmalar sayılı günler kala Erdoğan, TCMB’nin başına Halkbank’ta sayısız evrakta imzası bulunan Kavcıoğlu’nu getirdi.

20 Ocak’ta Beyaz Saray’da göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden ile şu ana kadar telefonda bile görüşemeyen Erdoğan dün Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik sözlerine cevap vermişti.

Biden’ın “Putin bir katil ve bunun bedelini ödeyecek.” diyen Biden’a Erdoğan’ın cevabı şöyle olmuştu: “Bu ifade devlet başkanına yakışmadı. Putin akıllıca ve şık bir cevap verdi.”

BIDEN HALKBANK DAVASI BİTMEDEN DÖNMEYECEK

Diplomatik çevrelerde Biden’ın Halkbank Davası bitene dek Erdoğan ile temasa geçmeyi düşünmediği iddia ediliyor. Nitekim Erdoğan’ın Halkbank Davası’na müdahale etmesi için kendisinden talepte bulunacağından emin.

Selefi Donald Trump’ın savcı Preet Bharara’yı Erdoğan’ın ricası üzerine azlettiğini duymayan kalmadı. Hâl böyle iken Kavcıoğlu, Beyaz Saray’a nispet yapar gibi TCMB’nin başına getirildi.

Oysa 9 Mart’ta Borsa İstanbul’un (BİST) Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla istifa etmişti. Sürpriz istifa ABD’ye uzatılmış zeytin dalı olarak yorumlanmıştı.

Eski Halkbank genel müdür yardımcısı Atilla, 2017 yılı mart ayında New York Havalimanı’nda FBI ajanları tarafından gözaltına alınmıştı.

Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Atilla “kara para aklamak” başta olmak üzere beş suçtan suçlu bulunmuş ve 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezasını çektikten sonra 2019 yılı temmuz ayında Türkiye’ye dönen Atilla birkaç ay sonra BİST’e genel müdür olarak tayin edilmişti.

9 MART’TAN SONRA ORTALIK KARIŞTI

“Erdoğan’ın prensi” olarak görülen Atilla’nın istifasının sembolik değeri vardı. “Okyanus ötesi ile müzakere masası mı kuruldu?” sorusu tartışılıyordu ki 9 Mart’tan 20 Mart’a kadar geçen 11 günde Türkiye’nin yeni ekseni hakkında ipuçları barındıran kritik kararlar alındı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, son seçimde 6 milyona yakın oy alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında kapatma davası açtı.

Tutuklu Selahattin Demirtaş başta olmak üzere 700’e yakın isme siyaset yasağı talep edilen iddianame Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a teslim edildi.

2 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onandığı gerekçesi HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda düşürüldü.

Gergerlioğlu üç gündür TBMM’de odasında kalıyor. Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itirazın neticesi açıklanana kadar Meclis’ten dışarı çıkmayacak.

Hükûmet, 1 Ağustos 2014’te imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini ilan etti. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen ismiyle İstanbul Sözleşmesi’nin altında 45 ülke ve Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin imzası var.

Gezi Parkı’nın mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

AKP ile müttefiki Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlandığı dikkate alındığında Türkiye’nin seçimli otokrasi yolunda daha da otoriterleşeceği ve giderek içine kapanacağı anlaşılıyor.

SERBEST KUR YERİNE SABİT KUR REJİMİNE GEÇİLEBİLİR

Kavcıoğlu, Berat Albayrak ekolünden. Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon neticedir” tezine yürekten inanan bir iktisatçı. İlk işi faizleri indirmek olacak.

Halkbank’ın suçlu bulunması ve 20 milyar dolar para cezasına çarptırılması krizle boğuşan Türkiye’yi dipsiz bir kuyuya düşürebilir.

Kulislerde serbest dalgalı kur rejiminden vazgeçilebileceği, sabit kur rejimine geçilebileceği konuşuluyor.
Bankalardaki 230 milyar dolar tutarındaki döviz mevduatının belli bir kur üzerinden TL’ye çevrilmesi ya da yüzde 10’unun teminat olarak alınması gibi taslakların havada uçuştuğu iddia ediliyor.

Kuyumcular için 500 gram altını kamu bankalarına yatırma şartı getirilmeye çalışılması olacakların habercisi gibi. Esnafın itirazı ile şoke edici taslakta geri adım atılsa da bir gece yarısı kararnamesi ile altın şartı geri gelmesinden endişe ediliyor.

ERDOĞAN’IN HAMLELERİNİN DEVAMI GELECEK

Bir tarafta yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ve ekonomik kriz, diğer tarafta Erdoğan’a ayak bağı olan serbest piyasa kuralları. Kronos’a bilgi veren bir bankacı hükûmetin serbest piyasa ekonomisinden kapalı ekonomiye her an geçebileceğini belirtti.

“Berat Albayrak’ın hayaleti Merkez Bankası koridorlarında dolaşıyordu. Şimdi o hayalet Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna oturdu.” diyen aynı kaynağa göre Kavcıoğlu kararı 200 baz puanlık faiz artışına öfkelen Erdoğan’ın bir hışımla attığı adım olarak görülmemeli.

Erdoğan yeni dönemin en kritik hamlesini 20 Mart 2021 Cumartesi gece yarısında yaptı. Kritik hamleyi kabinede ve AKP’nin kurmay kadrosunda (Parti Meclisi, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) muhtemel değişikler takip edecek.

Merkez Bankası kararı yeni eksende Türkiye’nin ekonomik modelinin nasıl olacağına dair fırlatılan ilk işaret fişeği oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ