Fukuyama: Türkiye'deki baskı sürdürülemez

Dünyaca ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama'dan çarpıcı öngörüler..
Türkiye ve Mısır'ın sorunlarını baskıyla çözmeye çalıştığını belirten dünyaca ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama, 'Bunun sürdürülebilir bir çözüm oldugunu düşünmüyorum, çünkü insanlar bunu baskıcı ve zalimce buluyor' diye konuştu.

Siyaset bilimci, ekonomist ve felsefeci Francis Fukuyama, Bahreyn’de Körfez İşbirliği Konferansı kapsamında gerçekleştirilen toplantı sonrası CNN Arabic’e özel röportaj verdi. Mısır ve Türkiye özelinde Ortadoğu ilkelerinin sorunlarına değinen ünlü siyaset bilimci, iki ülkenin de baskıcı politikalar yürüttüğünü dile getirdi.

Ortadoğu ülkeleriyle ile ilgili konuları genellemenin zor olduğunu belirten Fukuyama, gerekesini şöyle açıkladı: ‘Çünkü bölge ülkeleri farklı tehditlerle karşı karşıyalar, ben uzun vadeli meşru ve istikrarlı bir siyasi düzen kurmanın bu konulardan biri olduğunu düşünüyorum.”


Fukuyama, ‘Mısır ve Türkiye, bu sorunu daha fazla baskıyla çözmeye çalışıyor’ diyerek ekledi: ‘Ben şahsen bunun sürdürülebilir bir çözüm oldugunu düşünmüyorum, çünkü insanlar bunu oldukça baskıcı ve zalimce buluyor’ diye konuştu.

Ortadoğu’da iç karışıklık yaşayan diğer devletlere de değinen Fukuyama, şu ifadeleri kullandı:

‘Dış politika penceresinden baktığımızda Suriye, Irak, Yemen, Libya ve diğer parçalanmış yerlerle ilgili yeni girişimler bulunmalıdır. Bunun nasıl bir süreç alacağını ve nasıl yürütüleceğini bilmiyorum ama orada yaşayan insanlar için otoriter veya demokratik sabit bir devletin olması gerekir. Sadece bu yolla terörizm, iltica ve bunun gibi sorunları kontrol altına alabilirsiniz. Bence, politik sistemin yenilenmesi bu bölge için yapılacak ilk şey olmalıdır.’
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ