Erdoğan ve Rakka: Akşam başka sabah başka

Erdoğan rejiminin el Bab'da "Kontrolü sağladık" diyerek yalan söylediğinin ortaya çıkmasının ardından "Akşam başka sabah başka" yapılan açıklamalar yeniden gündemde.
Suriye'nin El Bab bölgesine yönelik geçtiğimiz Ağustos ayında başlatılan 'Fırat Kalkanı' operasyonunun üzerinden beş ay geçmesine rağmen ne Cumhurbaşkanı Erdoğan ne de AKP harekatın hedefi konusunda ortak bir paydada buluşabildi. 

Donald Trump'ın göreve gelmesine kadarki süreçte tamamen Rusya'nın güdümünde bir harekat yürütülürken, Erdoğan'ın Trump'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ve CIA Başkanı'nın Türkiye ziyareti sonrası hedef sapması yaşandı. Beş ayda 67 şehit verilen operasyonda El Bab kontrol altına alınamazken, yeni hedef olarak onun 63 katından daha büyük bir alana sahip Rakka seçildi. 

HEDEF YOK, AÇIKLAMA ÇOK


Türkiye'nin çöken dış politikası, savruk açıklamaları da beraberinde getirdi. Rusya ve ABD arasında "oyun" kurmaya çalışan Erdoğan rejimi, Ortadoğu'da yaşanan siyasi her gelişmede farklı bir politika izlemeye kalktı. 
Erdoğan ve AKP'li yetkililer Fırat kalkanı operasyonunun hedefine ilişkin oldukça çelişkili açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalardan öne çıkanlar: 

24 Ağustos 2016: HEDEF 'PYD VE IŞİD'

Erdoğan, "Bu sabah Suriye'nin kuzeyinde sürekli ülkemizi tehdit eden DAEŞ, PYD gibi terör örgütlerine yönelik bir operasyonu ordumuz başlatmış durumda. Suriye'den ülkemize, Gaziantep Kilise'e yapılan bu tür saldırılar artık işi bir yere kadar getirdi. Artık son, dedik ki bu iş burada noktalanması lazım. Artık bu işi çözmemiz gerekiyor." dedi.

3 Ekim 2016: HEDEF '5 BİN KİLOMETREKAREYİ IŞİD'DEN TEMİZLEMEK'

Erdoğan, Suudi Arabistan'ın Haliciyye Televizyonu’na konuştu, Fırat Kalkanı Harekatı’nda hedeflerinin 5 bin kilometre kareyi DEAŞ'ten temizlemek olduğunu söyledi.

29 Kasım 2016: HEDEF 'ESAD'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Parlamentolararası Kudüs Platformu Sempozyumu’nda konuştu. Erdoğan, “Devlet terörü estiren zalim Esed’in hükümdarlığına son vermek için oraya girdik, başka bir şey için değil” dedi.

1 Aralık 2016: HEDEF 'TERÖR'
Erdoğan, "Fırat Kalkanı'nın amacı herhangi bir ülke ya da kişi değil terördür" dedi.

27 Ocak 2017: EL BAB'DAN DERİNE GİTMEMEK LAZIM
Afrika gezisinden dönüşü sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye'nin El Bab kasabasındaki operasyonlarla ilgili olarak "Bundan sonraki süreçte süratle mesafe almak suretiyle oradaki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım" dedi.

10 Şubat 2017: HEDEF 'EL BAB'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş “Herhalde El Bab’la birlikte ‘Fırat Kalkanı’ biter, hedeflere ulaşmış oluruz. Rakka başka mesele. Türkiye sınırlarını tehdit eden bir şey değil." dedi.

12 Şubat 2017: HEDEF 'EL BAB DEĞİL RAKKA'
Erdoğan, devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada, El Bab'ın nihai hedef olmadığını ifade ederek, "DEAŞ'ın asıl merkezi El Bab değil Rakka." dedi.

17 Şubat 2017: HEDEF 'MÜNBİÇ'
Erdoğan, "El-Bab temizlendikten sonra hedef Münbiç’tir. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerinin de ciddi desteğine ihtiyacımız var." diye konuştu.

18 Şubat 2017 (bugün) "DOĞRUDAN RAKKA'YA OPERASYONA GİRMEYECEĞİZ"
Almanya ziyareti dönüşünde açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Rakka'da prensipte anlaşılırsa doğrudan operasyona girmeyeceğiz. Askeri varlığımız olacak. Taktik destek vereceğiz." dedi. 

ABD: ANKARA PLAN SUNAMADI
Erdoğan rejiminin Rusya'dan sonra dümeni ABD'ye kırma çabasının ardından Amerikalıların ilettiği mesaj Ankara'nın durumunu özetliyor aslında. 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Hulusi Akar’la Suriye’de IŞİD'in merkezi konumundaki Rakka’ya yönelik olası operasyonunun askeri teknik boyutunu, Ankara’nın değişik senaryo ve planlarını görüşmek üzere dün Türkiye’ye geldi. Görüşmeler daha önce Türk heyetinin ABD ziyaretiyle ivme kazanmıştı. Ancak kulislere yansıyan bilgilere göre Ankara, ABD'yi ikna edebilmiş görünmüyor. Dahası, CENTCOM yetkilileri, Türkiye’nin YPG’siz bir Rakka operasyonu için bastırmalarına rağmen, kendilerine bu konuda net bir plan sunamadıklarını ve nasıl bir katkıda bulunacaklarını söylemediklerini ifade etti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ