Erdoğan ve Evren'in bir ortak noktası daha

"Öcalan'ın asker bulma dairesi Kenan Evren'di, Suriyeli Kürtlerin asker bulma dairesi Erdoğan'dır"
Yazar Yalçın Küçük, Oda TV'ye verdiği röportajda ilginç bir analiz yaptı. Bilindiği gibi 12 Eylül'de Kenan Evren rejimi Diyarbakır Cezaevi'ni eşi görülmemiş işkencehaneye çevirmiş yüzlerce Kürt genç, burada gördükleri işkencelerden sonra cezaevinden çıkınca Bekaa Vadisi'ne giderek Öcalan saflarına katılmıştı. 

Yalçın Küçük'e göre Kenan Evren, Öcalan'ın asker bulma dairesi gibi çalışmıştı. Şimdi ise OHAL, yıkılan şehirler, işten atılan Kürt öğretmenler ve kayyımların işten attığı işçilerle, Erdoğan, Suriye'ye Kürt savaşçı bulma dairesi gibi çalışıyor. 

İşte Yalçın Küçük'ün röportajındaki o sözleri:


APO’YA KENAN EVREN, SURİYE’Lİ KÜRTLERE ERDOĞAN ASKER BULDU

"Suriye’nin Moskova büyükelçisi devamlı, “Türkiye fazla iç işlerimize karışıyor, bizden toprak almaya çalışıyor, biz Suriye olarak Türkiye ile savaşırız” şeklinde açıklama yapıyor. Buna bir de şunu ilave ediyor, biz Türkiye ile savaşırsak Rusya da yanımızda olur, diyor.

Bir de şunu söyleyelim, Reuters gibi büyük ajanslar, Kürtlerin Suriye’de yüz binlik bir ordu kurmaya hazırlandığını söylüyorlar, yüz bine zaten şu an yakınlar. Ayrıca şu var, Kenan Evren Diyarbekir’de hapishane yaptı, Kürt gençleri ile doldurdu, 1983’te 1984’te bunlar dışarı çıktılar, çıkanların hepsi Apo’ya, Öcalan’a gitti. Öcalan’ın, o zaman da söylüyordum, recruitment, asker bulma dairesi Evren’di. Şimdi Suriyeli Kürtlerin asker bulma dairesi OHAL’dir ve bizim büyük başbakanımız, cumhurbaşkanımız, adı neydi onun, hah, Erdoğan Erdoğan’dır. İşsiz kalan ne kadar öğretmen varsa, işsiz kalan ne kadar genç memur varsa, bunların çok önemli bir kısmı şimdi Suriye’dedir. Yepyeni bir durumla karşı karşıyayız."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ