Diktatörlük bugün ilan edildi

Eşi Nazi Almanyası'nda görülen "binlerce insanı tutuklama" tarihte ilk kez Anadolu topraklarında.. Türkiye 26 Nisan sabahı diktatörlükle resmen tanıştı.
Bu sabah Anadolu toprakları ne Osmanlı döneminde ne Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir olaya şahitlik etti. 

Binlerce insan hakkında toplu tutuklama kararı çıkartıldı. Her geçen saat rakam yükseliyor. İHA'ya göre 3 bin 224 kişi hakkında gözaltı kararı var. Yandaş medyanın bazı organlarına göre ise sayı 5 bin.. Gözaltına alınanların neredeyse tamamı eğitimci ve eski sağlık çalışanları. Öyle ki Konya ve Antalya'da geçmişte Hizmet okullarında ve dersahenlerinde çalışmış öğretmen ve idarecilerin tamamı gözaltına alındı. 

İçşileri Bakanı'na göre gece saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar evlerinden gözaltına alınanların sayısı Bin 9 kişi. 


EN SON HİTLER YAPMIŞTI
Avrupa kıtası böyle bir gözaltı dalgasını Hitler döneminde gördü. Bir sabah Hitler binlerce rejim muhalifi ve Yahudi hakında gözaltı kararı çıkardı ve hemen hepsi evlerinden toplanarak toplama kamplarına götürüldüler. 

Kendi vatandaşlarına karşı böylesine kitlesel gözaltı kararı Avrupa kıtasında Hitler'den sonra görülmedi. Ancak Kaddafi ve Hafız Esad döneminde Ortadoğu'da böylesine kitlesel gözaltı ve tutuklamalar görüldü. 

DEMOKRATİK ÜLKELERİN HİÇBİRİNDE YOK
Demokrasiyle yönetilen ülkelerin hiçbirinde görülmeyen binlerce insanı aynı anda gözaltına alma uygulaması dünyada sadece diktatörlüklerde görülüyor. 

Türkiye sorunlu demokrasisine rağmen böylesine diktatöryal bir uygulamaya bugüne kadar şahit olmamıştı. 

16 Nisan Referandumu'ndan sonra rejimin değiştiğinin en önemli işareti on gün sonra 26 Nisan sabahında kendini gösterdi. 

16 Nisan'da şaibeli biçimde geçilen Erdoğan Rejimi'nin, Nazi Yöntemlerini uygulamaya başlaması sadece 10 gün sürdü. 

Türkiye 26 Nisan sabahı diktatörlükle resmen tanıştı. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ