Darbe tiyatrosu 2. perde

Ve savcılık harekete geçti. Referandum öncesi 2. perde açıldı.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, 25 Şubat'ta Hürriyet gazetesinde yayımlanan "Karargah rahatsız" başlıklı haberdeki karargahın "cunta yapılanması" olabileceği değerlendirilerek, yapılan şikayet üzerine soruşturma başlatıldı.

Referandum öncesi oyları konsolide etmek için "darbe" ve "vesayet" paranoyası bir kez daha sahneye kondu. 

Saray kontenjanından Hürriyet'e temsilci atanan Hande Fırat imzasıyla yaptırılan "Karargah Rahatsız" haberinin ardından ikinci hamlede savcılar devreye girdi. 


Jet hızıyla Genelkurmay'a yönelik yeni bir cunta yapılanması bulunduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. 

Soruşturma, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam, Hürriyet gazetesinin 25 Şubat 2017 tarihli baskısının birinci sayfasında yer alan ''Karargah rahatsız'' haberiyle ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasıyla başladı.

GÖRÜLMEMİŞ UYGULAMA
Böyle bir suç duyurusu ilk değil. Daha önce Genelkurmay'a yönelik binlerce benzer suç duyurusu yapılmıştı. Ancak bu kez İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bir ön yazıyla bu suç duyurusunun metnini kamuoyuyla paylaştı, basın açıklamasına konu yaptı. 

SAVCILIK'TAN GENELKURMAY'A SUÇLAMA
Başsavcılık yaptığı açıklamada haber hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Söz konusu açıklamada "'Karargah rahatsız' başlıklı haber içeriğinde bahsedilen karargahın hükümetin icraatlarını önlemeye yönelik bir cunta yapılanması olabileceği izlenimi edinildiğinden..." ifadelerine yer verildi. 

Hürriyet ise habere yönelik eleştirilere dair yaptığı açıklamada "Gazetemizin Ankara Temsilcisi Hande Fırat, habercilik amacıyla Orgeneral Akar’a yönelik söz konusu eleştiri ve suçlamaları Genelkurmay Başkanlığı İletişim Dairesi’ne sormuş, aldığı yanıtları da yine gazetecilik ölçüleri içinde haberleştirmiştir" ifadelerini kullanmıştı. 

Yani, Başsavcılık yaptığı açıklamada dolaylı yoldan Genelkurmay İletişim Dairesi için “cunta yapılanması olabileceği” suçlamasında bulunmuş oldu.

MEDYA BOMBARDIMANI DEVREYE GİRDİ BİLE
Hürriyet'in haberinin hemen ardından yandaş medyada bombardıman başladı. Saray'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut dahil çok sayıda yandaş yazar Hürriyet'i ve Genelkurmay'ı cuntacılıkla suçladılar. 

DANIŞIKLI DÖVÜŞE BAK
Ancak olayın danışıklı dövüş olduğu net biçimde ortada. "Hayır" dediği için birkaç Aktroll'ün hedefi olunca İrfan Değirmenci'yi kapının önüne koyan Aydın Doğan, AKtroller, yandaş medyanın tamamı ve son olarak İstanbul Başsavcılığı'nın da saldırıya geçmesine rağmen Hande Fırat'la ilgili hiçbir işlem yapmadı. Hatta Spor Bakanı Çağatay Kılıç bugün Hürriyet'i ziyaret ederek Hande Fırat'la beraber poz bile verdi. 

PASI HÜRRİYET'E ATTIRDILAR
Referandum öncesi bir taraftan Hizmet Hareketi'ne yönelik operasyonları şova dönüştürerek artıran Hükümet; diğer taraftan HDP'ye ardı ardına operasyon yaparak Kürtleri kışkırtmaya çalışıyor. Ancak evet oyları için bu iki hamle de yetmeyinci, Hürriyet'e "cunta-vesayet" pası açtırılarak, Başsavcılık üzerinden gol yapılmaya çalışılıyor. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ