Arap yazardan kritik soru

Madem öyle neden Erdoğan'ı değil de Rus büyükelçiyi öldürdü?
Lübnanlı Akademisyen ve Yazar Muhammed Nureddin, as Safir gazetesindeki yazısında, Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'un El Nusracı Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesinin arkasındaki soruları ve AKP'nin sorumluluğunu yazdı. 

Yazının özetini sunuyoruz:

"...Rus Büyükelçiyi öldüren katil Mert Altıntaş cinayet esnasında Türk Polisinde görevliydi, resmi görevindeydi, kendisine zimmetli tabancası vardı; yani cinayeti resmi bir sıfatla işledi.


Cinayetten hemen sonra hükümet yetkilileri Gülen Cemaatini suçlamaya başladılar. Gülen Cemaatini suçlama yaygarası ise hükümetin her olaydan sonra kendisini aklama yolu.

Türkiye hemen nesüliyetten kurtulmaya çalışsa da akla şu sorular geliyor: Canlı yakalama imkanı varken polis neden katili öldürdü? Katilin bulunduğu alan kapalı bir alandı, öldürmeden, ayaklarından ya da başka bir yerinden vurmak ya da biber gazi atmak mümkündü!

...

Türk yetkililer Suriye meselesi nedeniyle Rus-İran-Suriye blokunu eleştiriyor. Halep'in düşmesinden sorumlu olarak Putin'e Rusya'ya saldırıyor, eleştiriyor. Diğer taraftan AKP'ye yakın medya, bütün gazete TV ve sivil toplum örgütleriyle Rusya, İran ve Suriye'ye ve Hizbullah'a karşı Türk kamuoyu dolduruşa getiriliyor.

Cinayetten bir hafta önce AKP'ye yakın gruplar İstiklal Caddesindeki Rus Başkonsolosluğu önünde gösteriler yaptı. Gösterilerde Putin, Hamaney ve Esed için ölüm sloganları atıldı. Büyükelçinin öldürüldüğü gün, Erdoğan'a yakın, öndegelen gazetecilerden Mehmet Ocaktan Karar Gazetesi'ndeki yazısında Halep'teki çocukların ölümünde Hamaney'in de Putin kadar sorumlu olduğunu yazdı.

Bu minvalde onlarca makale ve kışkırtıcı fotoğraf yayınlanıyor. Şüphe yok ki, Türk kamuoyu üzerinde büyük bir etkiye sahip olan bu kışkırtma ve dolduruşa getirme kampanyası Rus ve İran'e yönelik saldırıları da meşrulaştırıyor.

Katil AKP'ye mensup olsun olmasın ya da cinayet için izin almış olsun olmasın, ... kendisine yakın medyanın kışkırtıcı yayınları ile AKP bir cinayete öncülük etti.

Cinayetin Arkasında Kim Var?

Cinayete ilişkin, Erdoğancı parmaklar doğrudan Fethullah Gülen'i işaret etti. Gülen Cemaatine ait olma klişesi Erdoğan'ın bütün husumetlerinde tasfiye için kullandığı bir araç ve suçlaması yeterli.

Ancak partiye en yakın gazetecilerden birisi olan Abdülkadir Selvi katilin15 Temmuz'dan sonra sekiz defa Erdoğan'ın korumalığını yaptığını yazdı.

Sayısı binlerin üzerindeki bütün o tasfiyelerden sonra en azından Erdoğan'ın koruma ekibindekilerin kim olduğu ve bağlantıları nasıl tespit edilemez? Özellikle de 15 Temmuz'dan sonra?

Katil gerçekten de Gülen Cemaatine mensupsa hedef neden Erdoğan olmadı? Koruması olarak çalışırken fırsatı vardı. Sonuçta, Gülen'in Erdoğan'la uzun zamandır düşmanlığı var?

Bu sözler illa Türk hükümetinin cinayette parmağı vardır ya da Gülen Cemaati masumdur anlamına gelmiyor. Ancak manevi ve provakatif sorumluluk AKP'nin omuzlarında.'

Kaynak: assafir.com
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ