Almanlar Hakan Fidan'ın listesini çözdü

"İmamları casusluktan tutuklatıp, referandumda oya çevirmek istiyor"
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın Alman dış istihbarat servisi BND Başkanı'na ilettiği, Fethullah Gülen'e yakın olduğu iddia edilen kişi ve kuruluşlarla ilgili liste Almanya'da tartışılmaya devam ediyor.

MİT'in başındaki isim olan Hakan Fidan'ın verdiği listede, Almanya'da yaşayan Türklerin gizlice çekilmiş görüntüleri dahil pekçok gizli elde edilmiş materyal ve bilgi vardı. Böyle bir listeyi vermek demek, "Ben Almanya'da yaşayan imamları ve bazı Türkleri kullanarak casusluk yapıyorum" demekti. 

Alman basını, Hakan Fidan'ın kendi casusluğunu itiraf edecek ve Almanya'daki imamlar ve Türkleri doğrudan casusluk suçuyla karşı karşıya bırakacak kadar saf olmadığı görüşünde. Alman basınına göre Fidan, bu dosyayı vererek bir provokasyon hedefledi. 


FİDAN'IN AMACI İMAMLARI TUTUKLATMAKTI
Almanya'nın Heidelberg kentinde yayımlanan Rhein-Neckar-Zeitung, MİT'in listeyi iletme nedenini irdeleyen bir gazete ve şöyle diyor:

"Ortada casusluk skandalı falan yok. Bu, göstere göstere ortaya konan bir safsatadır ve her halükarda Alman tarafını kışkırtmaya yöneliktir. Hedefi de muhtemelen Nazi benzetmeleri karşısında buz gibi bir soğukkanlılıkla sakin duran Alman hükümetini sonunda çileden çıkartmaktır."

Peki Almanya'yı çileden çıkartarak ne hedefliyordu Hakan Fidan...

Hedef açık, Almanya'nın o dosyadaki gizli bilgileri elde eden, gizli fotoğraflar çeken imamlar ve Türkleri bulması çok kolay olacaktı. Ardından bunlar hakkında "casusluktan" tutuklama kararları çıkacaktı. İmamların tutuklanması, Erdoğan'ın referandum öncesi en çok istediği şeydi. 

Devamında ise vatandaşlık iptali ya da sınır dışı gibi kararlar çıkarsa Erdoğan için bulunmaz bir nimet olacaktı. 

Görünen o ki Türkiye'nin en iyi senaristi Hakan Fidan'ın, Erdoğan rejiminin referandum zaferi için yaptığı "imamları tutuklatma" oltasına Almanlar gelmemiş...

"SOĞUK KANLILIĞIMIZI KORUYALIM"
Berlin'de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi de bu duruma dikkat çekiyor:

"Almanya Türkiye'ye karşı soğukkanlılığını korumak zorunda. Mülteci anlaşması değil, Almanya'da yaşayan Türkler nedeniyle. Bu insanlar Erdoğan tarafından rehin alınmış, Türk ve Alman kimlikleri arasında bölünmüş durumda."

KENDİ VATANDAŞLARININ ÖZGÜRLÜĞÜ UMURUNDA DEĞİL
Danimarka'ya kadın bir bakanı casus gibi sokarak gerilim çıkartan ve bu ülkedeki vatandaşların güvenliğini tehlikeye atan Erdoğan Rejimi'nin, oy için imamların çalışma izinleri, Almanya vatandaşlıkları ve özgürlüklerini hiçe sayacak bu adımı rejimin pervasızlığının boyutunu gösteriyor. 

Aktifhaber...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ