Yüzde 98 engelli kanser hastası Uğur Mun’un bir haftalık ilacı kaldı

Uğur Mun, kanserle mücadele ederken Yunanistan’da koronavirüse yakalandı. Sadece bir haftalık ilacı kaldığını belirten yüzde 98 engelli Mun, “İlaçlarımı nasıl temin edeceğimi, hangi hastaneden alabileceğimi bilmiyorum. İlaç alacak param da yok” diyor

Kanser hastası, yüzde 98 engelli ve mülteci… Yeni geldiği Yunanistan’da karantinada olduğu karakolda koronavirüs bulaştı.

Çok ağır geçen tedavi sürecinde bir aydan fazla hastanede yattı. Şimdi de sürekli kullanmak zorunda olduğu kanser ilaçları bitmek üzere.


48 yaşındaki Uğur Mun, ilaçlarını nasıl temin edeceğini bilmiyor. Uğur Mun, 15 Temmuz 2016’dan bir hafta sonra tutuklanarak cezaevine konuldu.

Hakkındaki suçlama gazete abonesi olmak, Bankasya’da hesabının olması ve Kimse Yok Mu Derneği aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine 250 liralık yardım etmekti.

Bu suçlamalarla hakim karşısına çıkan Mun, tutuklanmasını şu sözlerle aktardı: “Hakim bana ismin ne diye sordu. Uğur Mun… Adresi sordu. Dosyayı eline aldı. Açıp kapattı. ‘Seni tutukluyorum’ dedi. Hepsi bu kadar. Bir şey sormadı ki, savunma yapayım. Hiç savunma yapmadım. Suçumun ne olduğunu bile bilmiyordum.”

“BİR SENE DOKTOR GÖRMEDİM”

Mun’un yutak kanserinin yanı sıra birçok hastalığı vardı. Durumu cezaevinde daha da ağırlaşan Mun, o günler için “Cezaevinde tedavimi yaptıramadım. Bir sene doktor görmedim. Takibim yapılamadığı için damarlarım tıkandı. 3 defa felç geçirdim” dedi.

YUNANİSTAN’DA KOVİD-19 YAKALADI

Yaşadığı ölüm riski sebebiyle yetkili makamlara sürekli dilekçe yazan Uğur Mun, 1 senenin ardından tahliye edildi. Davada 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Yargıtay kararını bekleyen Mun, Mustafa Kabakçıoğlu’nun beyaz sandalyede ve karantina hücresinde tek başına ölüm haberini alınca, benzer şekilde ölmemek için yurt dışına çıkmaya karar verdi.

Yunanistan’a geçtiğinde koronavirüse yakalanan Mun “54 gün gözaltında kaldım. Bu sürede koronavirüs hastalığı bulaştı. Çok ağır bir tedavi süreci yaşandı. Hastanede 35 gün yatalak kaldım. Ameliyat da oldum. Birçok hastalığım olduğu için bu hastalığı da ağır geçirdim. Öyle ki ölümden döndüm.” dedi.“İLAÇ YAZDIRAMIYORUM, ALACAK PARAM DA YOK”

Yaşadığı zorlu süreci atlatan Mun, yaklaşık 10 gün önce taburcu oldu. Ancak Türkiye’den getirdiği kanser ilaçlarını, karantina ve hastanedeki tedavi sürecinde neredeyse tüketti.

Taburcu olur olmaz Yunanistan’da farklı kurumlara müracaat eden ancak kendi çabalarıyla bir sonuç alamayan Uğur Mun, “Şu anda ben gidecek hastane bulamıyorum. Hangi hastaneye gitmem gerektiğini bilemiyorum. Şimdi de ilaçlarım bitmek üzere. İlaçlara ihtiyacım var. Gittiğim yardım kurumlarında, benim hastalığıma bakabilecek ve ilaç yazabilecek onkoloji doktoru yok. İlaç yazsalar bile alacak param yok. Çünkü 15 Temmuz 2016’dan hemen sonra beni cezaevine aldılar. O tarihten beri elde avuçta ne varsa hepsini zaten tükettim” ifadelerin kullandı.

Yaklaşık bir haftalık kanser ilacı kalan Mun “Benim tedavi ve ilaç konusunda ihtiyacım var. Ben ilaçlarımın temini konusunda yardım istiyorum. Bana şu aşamada sadece ilaçlarımı temin etseler yeter” sözleriyle yardım çağrısında bulundu.

Diğer yandan yüzde 98 engelli raporu olan Uğur Mun’un kronik hastalıkları ise şu şekilde:

Kanser (nazopharenks carsinoma)
Serebro vasküler ateroskleroz
Periferik vasküler ateroskleroz
Damar tıkanıklığı
Hipofiz yetmezliği
Astım
Hipertansiyon
Hiperkolesterol
Hiperlipidemi
Hipotroidizm
Hipogonadizm
Hipopitüitarizm
Testiküler Hiponksiyon
Erektil Disfonksiyon
Pirimer İnfertilite
Bilateral rekürrer böbrek taşı
Hepatik Steatoz Karaciğer yağlanması


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ