"Tedavi olarak mazgaldan sadece ağrı kesici veriyorlarmış"

Afyon Cezaevinde koronavirüs vakaları görülmeye başlandığı iddia edildi. Bir tutuklu yakınının verdiği bilgiye göre mahpuslar revire götürülmüyor, gardiyanlar koğuşlara ilaç atıp gidiyor.

Cezaevlerinden koronavirüs haberleri gelmeye devam ediyor.

Afyon Ceza İnfaz Kurumu’nun yeni binasındaki en az bir koğuşta tüm mahpusların tat ve koku kaybı yaşadıkları, revire ve hastaneye götürülmedikleri, memurların koğuşa ilaç atıp gittikleri iddia edildi.


Bold Medya'da yer alana habere göre, eşiyle telefon görüşü yapan bir tutuklu yakını şunları söyledi: “Eşim Afyon Cezaevi’nde. Tüm koğuş korona olmuş. Doktora götürmüyorlar. Eşim nefes darlığı çekiyor. Hastalığı çok kötü geçiriyor. Tedavi olarak mazgaldan sadece ağrı kesici veriyorlarmış. 10 kişilik yerde 23 kişi kalıyorlar!” 

BİRÇOK İNSAN ÖLDÜ

Türkiye’de koronavirüs salgını başladığı günden bu yana cezaevlerinde birçok insan hayatını kaybetti.

Bilinen vakalar şöyle:

-Bursa Telekom Bölge Müdür Yardımcılığı’ndan emekli olan 49 yaşındaki Hüseyin Özen 14 Kasım 2020’de Bursa H Tipi Cezaevi

-Emekli şoför Kemal Polat (68), 6 Aralık 2020 Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevi

-Polis memuru Veysel Atasoy Kütahya Tavşanlı Cezaevinde

-30 yaşındaki memur Yunus Gökgöz İzmir Buca Cezaevi

-Mehmet Yeter Samsun Bafra Cezaevi

-İsmet Nice İzmir Şakran Cezaevi

En son vaka ise 18 Ocak 2021’de Düzce Cezaevinde meydana geldi. Bilecik Barosu’na kayıtlı tutuklu avukat Metin Yücel koğuşta virüs kaparak öldü.

MAHPUSLARA KÖTÜ MUAMELE

Afyon Cezaevinde kaloriferlerin yanmadığı ve mahpuslara kötü muamele yapıldığı da biliniyor.

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, eşi Afyon’da kalan bir mahpus yakınından gelen mektubu Twitter hesabından paylaştı.

Mektupta “Eşim Afyon 1 No’lu T Kapalı Cezaevi’nde kalıyor bir haftadır kaloriferleri yanmıyor, eşim çok soğukta hasta olmuş, kimse ilgilenmiyor ve kötü muamele görüyorlar ve bu eziyeti çekiyorlar.” ifadeleri yer aldı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ