Son 6 ayda 3 binden fazla Türk, Almanya’dan sığınma istedi

Türkiye'den Almanya'ya bu yılın ilk altı ayında 3 binden fazla iltica başvurusu yapıldı. Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi'nin verilerine göre, çok sayıda diplomat ve devlet memuru da iltica başvurusu yaptı.
Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016’dan bu yana Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvurularının sayısında büyük bir artış gözleniyor.

Funke Medya Grubu’nun Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’ne (BAMF) dayandırarak verdiği haberde, 2017 yılının ilk altı ayında 3 binden fazla Türk vatandaşının Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe servisinin aktardığı habere göre, iltica başvurusunda bulunanların muhalifler ve Kürtler olduğu bilgisi verildi.


Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’ne göre darbe girişiminden bu yana 209 diplomat ve 205 devlet memuru Almanya’ya iltica talebinde bulundu.

BAMF, son dönemlerde ise Türkiye’den yapılan başvuruların normale döndüğünü aktardı. Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi Haziran ayında Türkiye’den 488 iltica başvurusunun yapıldığını ve bu rakamla başvuru sayılarının 2016 yılı Haziran ayındaki seviyeye indiğini belirtti.

Türkiye’den Almanya’ya geçen yıl 5 bin 742 iltica başvurusunda bulunuldu. Bu başvuruların 4 bin 400’ü Türk vatandaşı Kürtler tarafından yapıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ