Mahkeme Başkanı işkenceyi meşrulaştırdı

Albay Cebeci gördüğü işkenceleri detaylı biçimde anlatmaya başladı, mahkeme başkanından skandal cümleler geldi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işgal girişimi emrini verdiği iddiasıyla yargılanan Kurmay Albay Sadık Cebeci'nin gözaltı sürecinde işkence gördüğünü iddia etmesi, mahkeme başkanını şehit yakınlarını tepkisine yol açtı.

15 Temmuz'da İstanbul'daki eylemleri planladıkları iddiasıyla 6'sı general 24 sanığın yargılandığı davada olay tarihinde Esenler'de bulunan 47'nci Motorize Piyade Alay Komutanı olan Kurmay Albay Sadık Cebeci savunma yaptı. 

İŞKENCE SUÇUNU BİR HAKİM YOK SAYDI

İstanbul Büyükşehir Belediye binasının işgal edilmesi ile İstanbul Valiliği ve Ak Parti İl Başkanlığı'nın işgal girişimi emrini verdiği iddia edilen Albay Cebeci, darbe girişimi olduğunu bilmediğini, kanunsuz hiçbir emir uygulamadığını, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, daha önceki ifadelerini işkence altında verdiğini ileri sürdü. 

Albay Cebeci, kendisinden işkenceyle nasıl ifade alındığını detaylı biçimde anlatmaya başladı. Bu sırada savunma hakkı kutsal olmasına ve savunmanın kesilmesinin mümkün olmamasına rağmen, mahkeme Başkanı Cem Karaca araya girdi. 

Hakim Cem Karaca, işkence iddialarını tutanağa geçirip, işkenceciler hakkında suç duyurusunda bulunması gerekirken, işkencenin anlatılmaması için Albay Cebeci'yi uyardı. 

Hakim Karaca, "89 şehit var. Bu kadar mağduriyet var. Kendi mağduriyetini anlatma burada." dedi. Hakim bu sözleriyle "mağduriyetler" arası ayrım yaparken ve insanlığa karşı suç kapsamında olan işkenceyi görmezden geldi. Albay Cebeci'nin savunma hakkına devam etmek istemesi üzeine Hakim Karaca tekrar sözünü kesip "Burada sana işkence yapan polisleri yargılamıyoruz. Bunlar senin savunmana tesir edecek konular değildir. O kısımları atlayın sadece size yöneltilen iddialara cevap verin" dedi.

Oysa işkence altında alınan ifadelerin geçersiz sayılması ve dosyadan çıkartılması gerekiyor. Yani Hakim Karaca'nın söylediğinin aksine doğrudan savunmaya tesir edecek konular. 

LİNÇLİ YARGILAMA
Salonun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sağladığı ring araçlarıyla AKP'li izleyiciler tarafından doldurulduğu görüldü. AKP'li izleyicileri AKP'li milletvekili Metin Külünk'ün yönettiği görülürken, izleyiciler zaman zaman tutukluların bulunduğu bölüme geçmeye çalışıp linç girişimi yaptı. Jandarma araya girerken mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. 

SAVCI: DAVANIN AİHM'DEN DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSAN YANILIYORSUN

Başsavcıvekili Fatih Karakuş da Albay Cebeci'nin işkence iddialarını anlatmaması için devreye girdi. "İşkence altında ifade verdiğini söyleyerek bu davanın AİHM'den döneceğini düşünüyorsan yanılıyorsun" diyen Fatih Karakuş, salondaki izleyicilerden alkış aldı.

Araya giren sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar, mahkeme heyetinden alkış yapılmasına izin vermemesini istedi. Bunun üzerine duruşmayı izleyen bazı şehit yakınları, gaziler ve izleyici bölümüne oturanlar, avukata da tepki gösterdi. 

KONUŞTURULMADI 
Hakimin sürekli kendisini susturması, işkence olaylarını anlattırmaması, izleyicilerin bağırışları ve alkışları zaman zaman fiili girişimleri arasında Albay Cebeci savunmasını kısa keserek sustu. Hakim sanığın savunmasını tamamladığını yazdırarak çapraz sorguya geçti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ