"Keşke şehit olup bu suçlamalara muhatap olmasaydım!"

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargâhı’nda yaşananlara ilişkin 221 sanıklı davanın ilk duruşmasında eski Yüksek Askeri Şura üyesi Akın Öztürk konuştu.
Darbe girişiminden haberi olmadığını söyleyen Akın Öztürk, “46 yıl boyunca bayrak, vatan, cuhuriyet için hizmet ettim. Vatanıma, milletime kurşun sıkacak değilim. Hain suçlamasıyla yargılanmak en büyük cezadır. Hiçbir bilgim, haberim yoktur. Çok kez şehit olma riskiyle karşı karşıya kaldım. Keşke şehit olsaydım da bu suçlamaya muhatap olmasaydım” diye konuştu.

15 Temmuz’da torunlarını özlediği için Ankara’ya geldiğini söyleyen Öztürk “Darbe toplantılarına katılmadım. 15 Temmuz’da torunlarımı özlediğim için Ankara’ya geldim. Korumalarımla makam şoförümü şehre yolladım. İçinde olsaydım korumalarımı yollar mıydım? Kızımı, torunumu bu işin içine sokar mıydım?” şeklinde konuştu.

Akıncı Üssü’ne Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşmek için gittiğini söyleyen Öztürk, “Genelkurmay Başkanı’nın Akıncı’da olduğunu öğrendikten sonra sivil kıyafetle yanına gittim. Akar, bana ‘Bunları ikna et’ dedi. 5 kez görüştüm, ikna edemedim. En son sabah görüşerek ikna ettim.” diye konuştu.


Akın Öztürk’ün mahkemedeki savunması sürüyor
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ