İşte 15 Temmuz’un gizlenen belgeleri!.. TSK: Yönetime el koyduk… İMZA: Hulusi Akar

15 Temmuz’un yıldönümünde dava klasörlerinde unutturulmaya çalışılan Yurtta Sulh Konseyi ile ilgili çarpıcı belgeler gün yüzüne çıktı.


Genelkurmay bilgisayarlarında çıkan ve bilirkişi incelemesi yapılmış ‘gizli’ ibareli word belgelerinde darbenin ilk saatlerinde askeri birliklere ve bakanlıklara yollanmak üzere hazırlanan mesajlarda Hulusi Akar’ın da imzası bulunuyor.

15 Temmuz akşamı 22:15’te birliklere ve bakanlıklara yollanan ilk mesaj olan sıkıyönetim direktifinin imza kısmında (İmzalıdır) (Yurtta Sulh Konseyi Başkanı) ibaresi yer alıyor. Mesajın ekinde yer alan yeni görevlendirmelerde Genelkurmay başkanlığında ve kuvvet komutanlıklarında bir değişiklik yapılmıyor. Hulusi Akar‘n genelkurmay başkanlığı görevine devam ettiği bildiriliyor.


Nordic Monitor’de Abdullah Bozkurt imzasıyla yer alan haberde, kritik bir ayrıntıya daha dikkat çekiliyor. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’n darbecilerin elinde rehin ve dış dünya ile temasının kesik olduğu iddia edilen saatlerde, darbecilerin harekatın emir-komuta içerisinde yapıldığı tartışmalarına son verecek ve bütün orduyu harekete geçirecek bir şekilde Hulusi Akar imzalı mesajı neden birliklere yollamadıkları belirsizliğini koruyor.

SIKIYÖNETİM DİREKTİFİ-1

SIKIYÖNETİM DİREKTİFİ-2

TSK teamüllerinde atamaları tebliğ eden mesajlarda mesajı kaleme alan subayın rütbesi tebliğ yapılanların astı olmuyor. Darbecilerin bütün subayların bildiği bu basit hatayı nasıl yaptıkları üç yıl geçmiş olmasına rağmen açıklığa kavuşmadı. Tebliği alan komutanlıkların mesajı teyit etmek için aradıkları Genelkurmay’da kimsenin telefonlara cevap vermediği de dava tutanaklarında yer almıştı.

İMZA: HULUSİ AKAR

15 Temmuz gecesi darbe başladıktan sonra yollanmak üzere hazırlanan diğer direktif ve emirlerde Hulusi Akar’ın imzası açıkça görülüyor. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmak için 2017 yılında iktidara yakın gazetelerde darbeciler Akar’ı ikna edemeyince imzaları değiştirdiler türü haberler çıkmıştı.

HULUSİ AKAR İMZALI YURTTA SULH KONSEYİ DİREKTİFİ

Kimlerden oluştuğu bilinmeyen Yurtta Sulh Konseyi’ne üye oldukları iddiası ile 20 kişi yargılanmış ancak Yurtta Sulh Konseyi belgelerinde adı geçen Hulusi Akar ile ilgili bir soruşturma yapılmamıştı.

İDDİANAMELERDE GİZLENEN BELGE

Yine cevap bekleyen bir diğer soru da bu kadar önemli belgelerden Yurtta Sulh Konseyi ve Çatı davaları iddianamelerinde hiç bahsedilmemiş olması. Ek klasörlerde binlerce belge arasında yer alan bu tarihi belgenin Akar’ı korumak maksadıyla kamuoyundan gizlendiği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, askeri yazışmaların içerik ve şekil şartlarının TSK için olmazsa olmaz kurallar içerdiği ve harp okullarında bunun ders olarak okutulduğunu dile getiriyor. Genelkurmay’da başkanının bilgisi ve haberi olmadan bir mesaja imzasının eklenmesinin mümkün olmadığını eğer darbeciler bunu izinsiz yapsalardı birliklere yollanan ilk mesajı Akar imzalı geçeceklerinin altı çiziliyor. Uzmanların tahmini darbe bildirisinin altına Yurtta Sulh Konseyi Başkanı ibaresinin kullanılmasının önceden ortaklaşa planlandığı yönünde.

Nordic Monitor’un haberinde ayrıca Hulusi Akar ile MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın darbeden bir gün önce Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda gece geç saate kadar süren baş başa konuşmalarına yer veriliyor. Darbe günü Genelkurmay’a gelen Hakan Fidan’ın darbecilerin ilk hedefi olduğu ve kaçırılacağı iddiasına rağmen nasıl rahatlıkla Genelkurmay’dan ayrıldığı bilgisine de yer veriliyor.KAYNAK: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ